Jak cvičit naše vnímání

31.03.2020 23:33

 

Musím se přiznat, že už dlouhou dobu nesleduji televizi ani zprávy, které jsou spíše depresivní, než informativní. V této době však alespoň občas udělám výjimku. A tak jsem před pár dny zachytila zprávu, že někteří nakažení lidé nejmenovanou nemocí, mají obtíže jako ztrátu čichu a ztrátu chutě. To mě zaujalo.

 

Proč zrovna ztráta smyslů? No ano, vždyť to je jasné?!

 
 

Celý život nás učí, jak nemáme projevovat své city, říkat co si myslíme nebo cítíme… Co by tomu řekli lidi?! Tohle se nedělá a takhle to nejde! Učí nás přetvářku tak dokonale, že už ani sami nevíme, jestli ještě vůbec něco cítíme a zda to co vnímáme, je pravda. Naše těla křičí o pomoc! Nasloucháme tomu, co nám říkají? A co teprve naše Duše?

 

Naše vnímání se vyvíjí od prvního okamžiku. Jako nemluvně si ho řídíme sami a úplně přirozeně. Ovšem jen do té doby, než nás začne ovlivňovat naše okolí. V prvních letech života mají děti až desetinásobek synaptických spojení v mozku než dospělí. Synapse je jako cestička vedoucí z nervových buněk a rozvětvující se do mnoha stran, aby se mohla propojit s nějakou další. Tyto spojení jsou dráhy, jimiž zpracováváme informace. Synapse spojují jednu mozkovou buňku s druhou. Jako batolata jsme nacházeli několik možných způsobů – cestiček k tomu, abychom zvedli hrneček s čajem nebo sestavili kostičky do příslušného tvaru.

 

Když jsme pak našli ten nejvýhodnější způsob a začali ho používat, ostatní cestičky zarostly travou a zmizely. Když nás učili, že takhle se to nedělá nebo to nejde, ani jsme je nezkoušeli vyšlapat. Stejně tak zarostly i ostatní cestičky, které jsme původně vyšlapali ostatním vnímáním tohoto světa. To však neznamená, že tam nejsou a že je nemůžeme znovu najít nebo vytvořit nové. A tím se dostáváme k jádru věci.

 
 

Staří šamani učí své nástupce, aby vnímali svět okolo sebe přirozeně a všemi svými smysly propojeně, bez předsudků a očekávání. Mohou ochutnat oheň, dotknout se vůně květů nebo cítit obraz… Dosahují bezprostředního vjemu dříve, než tuto zkušenost přiřadí konkrétnímu smyslu. Říká se tomu synestetické vnímání. Toto přímé vnímání může tréninkem zvládnout každý a tím si vyšlapat nové cestičky. Můžete to zkoušet kdekoliv a při jakékoliv příležitosti. Někomu to jde rychleji, někomu pomaleji. Děti to zvládají poměrně rychle a bez námahy, je to pro ně zábava.

 
 

Zkuste ochutnat vlastní emoce. Vzpomeňte si na událost, která vás rozesmutněla nebo rozesmála… uvědomte si, jak se chuť ve vašich ústech mění. Je sladká, kyselá, kovová…? Rozpoznáte chuť lásky, strachu, radosti…?

 

Ochutnejte oheň, vítr, slunce nebo zpěv ptáka? Dotkněte se vůně jarních květů. Co cítíte ze skály, která se tyčí nad vámi, ze stromu v lese, z letícího ptáka…? Vidíte vzduch, jak prochází skrz peří letícího dravce? Slyšíte, jak tu včera prošla liška nebo co říká tenhle kámen? Cítíte, jakou vůni má východ a jakou západ slunce? Jakou vůni má obraz ve vašem obýváku nebo v ložnici? Jak se cítíte, když se na něj zadíváte a jste v jeho blízkosti?

 

Můžete si se svými smysly hrát. Vnímat všemi jednu věc. Jak voní déšť a jak chutná? Co cítím na své kůži, když prší a co mi šeptá, když padá z oblohy do mých vlasů? Jak se cítím v dešti, jaké emoce mnou probíhají?

 

Když jsem slyšela onu zprávu o ztrátě smyslů nemocných, tak jsem si okamžitě uvědomila souvislost s obecnou ztrátou našeho vnímání v pravdě a přirozenosti. Jak nám to Vesmír krásně ukazuje, na co se máme zaměřit a co je pro nás důležité. Proto jsem se rozhodla, že to hned vyzkouším s rodinou na procházce. Vždy jsem si to trénovala sama, ale teď to nabralo nový rozměr. A protože to byla velká zábava. Vřele to doporučuji i vám.

 
 

Je velmi zajímavé, jak bezprostředně a přirozeně na to reagují děti. Také je obohacující to, jak každý jedinec stejnou věc vnímá zcela jinak nebo naopak skoro identicky. Zadejte si pro všechny jednu věc zájmu a každý si ji navnímejte sám za sebe, dejte si dost času, až budou všichni hotovi, tak se vzájemně podělte o zážitky.  Je to nejen zábavné, ale i poučné a můžete tímto prostřednictvím poznat více sebe sama i ostatní.

 
 
 

Tímto způsobem si také můžete navnímat věci, kterými se obklopujete ve svém domově. Obrazy, různé předměty, ozdoby, zařízení, darované předměty… Možná budete překvapeni, co z nich budete vnímat a jaký na vás mají vliv a možná se jich rádi zbavíte nebo je přesunete do jiné místnosti, kde budou lépe sloužit svému účelu.

 

Určitě to vyzkoušejte!

S láskou Dana Ravena

31. 03. 2020

 

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem 

na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Ravena Jirsáková

 

 

 

 

 

Štítky

 1. Zacházení s energiemi
 2. Vztahy!
 3. OSHO: O ženách
 4. Člověk vykonávající práci své duše
 5. Psi a kočky zlepšují zdraví svých majitelů
 6. ODPUSŤTE SVÝM RODIČŮM
 7. Lemongrass
 8. Eucalyptus Radiata
 9. Detoxzyme
 10. Čistící prostředky Thieves
 11. Víš
 12. TKDM
 13. ZIMNÍ SLUNOVRAT 2017 – BRÁNA K NOVÉMU ZHMOTNĚNÍ
 14. Terapie Duše
 15. LETÍCÍ HVĚZDA PRO ROK 2018 ZEMSKÉHO PSA
 16. Akce 2018
 17. Lednové NOVINKY
 18. Jak si přitáhnout šťastné partnerství
 19. Blue Tansy
 20. Lemon Myrtle
 21. 2018 - ROK ZEMSKÉHO PSA PRO HARMONICKÝ DOMOV
 22. Články Harmonie mysli
 23. ThetaHealing
 24. Rozbor bytu
 25. Ložnice místnost Mistrů
 26. Podzim
 27. seminář Ložnice místnost mistrů
 28. Seminář o ložnici
 29. Akce 2020
 30. LETÍCÍ HVĚZDA PRO ROK 2020 KOVOVÉ KRYSY
 31. 2020 - ROK KOVOVÉ KRYSY PRO HARMONICKÝ DOMOV
 32. Co jsou to emoce?
 33. BELTAINE
 34. Ložnice ve směru špatném pro mě dobrém pro partnera
 35. Barvy v koupelně
 36. LETÍCÍ HVĚZDA
 37. Svah
 38. Střed domu
 39. Poděkování
 40. Voda na východě
 41. kam na zahradě ohniště?
 42. webside in english
 43. Dům do L
 44. Kineziologie
 45. Nelíbí se vám co se děje venku?
 46. Terapie
 47. Chcete se uzdravit? Začněte u hlavy
 48. Duchovní příčina obezity a celulitidy v naší duši
 49. AromaTerapie
 50. Nic není náhoda
 51. Otázky a odpovědi Aroma
 52. Pomeranč
 53. Tymián
 54. Mandarinka
 55. Thieves
 56. Zasvěcení Shamballa
 57. Harmonie mysli
 58. Rozbor prostoru firmy
 59. Diagnostika prostoru
 60. Kurz Feng Shui
 61. Dětský pokoj
 62. Barevnost - živly a směry
 63. Kreslení pravou mozkovou hemisférou
 64. Reference
 65. Barvy v interiéru
 66. Jak vytvořit dětské království
 67. Nová energie
 68. Místo dětí bývá nutné léčit rodiče
 69. LETÍCÍ HVĚZDA PRO ROK 2017 OHNIVÉHO KOHOUTA
 70. 5-denní očistná kůra
 71. Balance Complete
 72. UZDRAV SVOJE TĚLO
 73. Kineziologie v mém životě
 74. Dalajlamova kočka – David Michie
 75. Vyváženost prostoru vede k harmonii
 76. Když si něco přeju
 77. Kovová postel
 78. Aromaterapie
 79. MultiGreens
 80. Purification
 81. 8 nejdůležitějších myšlenek z knihy Čtyři dohody
 82. O odpuštění
 83. Deprese
 84. Esenciální oleje a jejich podpora
 85. Kam duše ukrývá svá trápení
 86. Souvislost s tím co se nám děje
 87. Nové produkty pro miminka
 88. 2017 ROK OHNIVÉHO KOHOUTA PRO HARMONICKÝ DOMOV
 89. Rozhovory na rádiu ČRO Sever o Feng Shui
 90. Dárce