5 nejlepších barev pro váš interiér

09.09.2023


Harmonické prostředí vždy navozuje pohodu, klid, bezpečí a přirozené rozvíjení vztahů. V takovém prostředí se zákonitě cítíme dobře. Proto, když si tvoříme své příbytky, snažíme se dojít k tomuto cíli.


Bohužel zapomínáme na to, že Matka příroda nás zrodila a snaží se nás neustále podporovat, my jí však za to odplácíme ničením! Příroda a její zákonitosti nás obklopují a působí na nás, i když si to často ani neuvědomujeme. Měli bychom se snažit jí naslouchat a být s ní v souladu.


Mnohá stará učení pojednávají o soustavě prvků, elementů či živlů. Není to jen doména Feng Shui. Je to základ pochopení fungování přírodních zákonitostí postavený na pozorování přírodních jevů, časových rytmů a proměn života.


Vše se mění a co se mění, děje se na základě opakujících se cyklů, které jsou však neměnné, opakovatelné a tudíž předvídatelné. Jedno ze základních pravidel Feng Shui, kterými se toto učení řídí už víc jak 5 tisíc let, je získané z pozorování přírody a platí i dnes a kdekoliv na Zemi.

Pokud si tedy tvoříme svůj vlastní prostor, ať je to uvnitř domu, v pracovním prostředí nebo v zahradě, měli bychom tyto prvky aplikovat tak, aby byly ve vzájemném souladu. Pokud, mimo jiné, budou tyto prvky v harmonii, pak na nás budou i harmonicky působit, a tak pomohou uvádět do harmonie i nás samotné. Prostředí ve kterém žijeme, je naší druhou kůží, a proto vše co zde máme umístěno, nás neustále ovlivňuje.


Určitě znáte ten pocit, když doma přestěhujete nábytek nebo koupíte něco nového, či vymalujete jinou barvou. Můžete to cítit jako pozitivní a příjemnou změnu, ale také jako opak. V tom druhém případě, pokud jste dost vnímaví a trpěliví, po dalším přesunu či změně najednou zjistíte, že: "Teď je to konečně ono!"
Rozložení na nás působí nejen barvou a materiálem, ale i polohou (dle pěti Nebeských zvířat, dle světových stran) atd.

A jak to funguje?

Nejznámějším příkladem je: Voda hasí Oheň. To všichni dobře chápeme, ale i přesto si dáváme v kuchyni vedle sporáku dřez nebo si na ledničku postavíme mikrovlnku či dáme vedle troubu.
Vezměme to po pořádku. Jak zobrazuje obrázek zelenou šipkou vedoucí ve směru hodinových ručiček. Zelená šipka představuje správný cyklus prvků, jdoucích po sobě a vzájemně se harmonizujících. Obrázek také říká, jak vzájemně posiluje jeden prvek druhý. Na obrázku však také vidíme červené šipky. Ty představují cyklus kontrolující; v našem příkladu - Voda hasí Oheň. Chceme-li tyto prvky uvést do souladu, umístíme mezi ně Dřevo. Tím dosáhneme změny z cyklu kontrolujícího na cyklus podporující - Voda podporuje Dřevo (zalévá ho, dřevo roste) a Dřevo pak může podporovat Oheň (přikládáním dřeva do ohně).
Kontrolující cyklus však můžeme využít, pokud potřebujeme nějaký prvek potlačit. Ovšem vždy je lepší nejdříve vyzkoušet cyklus oslabující. Oslabující cyklus je opakem podporujícího. Jde tedy proti směru hodinových ručiček (Oheň oslabuje Dřevo...).


Mateřský princip (rodící - posilující - podporující cyklus):
Dřevo sytí Oheň (přikládáním dřeva do ohně); Oheň shoří na popel (vzniká Země); Země plodí Kovy (železná ruda); Kov dává vzniknout Vodě (taví se); Voda zalévá Dřevo a to roste.


Otcovský princip (kontrolující - redukující - výchovný cyklus):
Dřevo svými kořeny vysává Zemi; Země dává břehy Vodě (redukuje jí, omezuje); Voda hasí Oheň; Oheň taví Kov; Kov seká, redukuje Dřevo.

Není v tom žádná velká složitost. Když postupujeme přirozeným směrem (po směru hodinových ručiček - zelené šipky), pak jdeme i s přirozenými zákony přírody a dodržujeme i přirozený rytmus prvků. V takovém případě se nám daří.


Feng Shui dokáže tato pravidla uplatňovat nejen v rámci rozmisťování nábytku po místnostech a materiálové skladbě existujících interiérů, ale už před samotnou stavbou domu. V takovém případě za pomoci výpočtů z dat narození jeho budoucích obyvatel dává do souladu základní geometrické, optické i vztahové atributy. Tak jako jsou "dřevění" či "ohniví" lidé, jsou i "dřevěné" či "ohnivé" domy. Z toho pak vyplývá, který dům vás přitahuje, (a bude to i) tím co přesně teď v tuto chvíli potřebujete nebo děláte. Bude vás třeba učit trpělivosti nebo plně podporovat ve vašem konání. Dle těchto pravidel se dají pochopit a uvést do souladu i vzájemné vztahy v rodině.


Každý z těchto živlů má svou barvu, tvar, emoci, chuť a je spojen s určitou světovou stranou, tělesným orgánem či určitým druhem potraviny, která pak má v návaznost na přípravu jídel. Jak říká Tradiční čínská medicína, měla by každodenní potrava obsahovat všech pět elementů, jak barvou, tak i chutí.


Když například chcete začít podnikat v něčem novém, určitě nezačínejte v zimě. V zimě si vše nejprve dobře promyslete a naplánujte. Počkejte až na jaro, kdy energie vzrůstá a je příhodný okamžik začít. Rok začíná jarem, den začíná ránem (ráno moudřejší večera), tj. elementem Dřeva.


Orientace a využití těchto živlů nám pomáhá sladit náš vnitřní a vnější svět do souladu s přírodou a tím se i lépe angažovat ve svém životě.


Dana Jirsáková


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková


Přečtěte si jako první, co je nového

Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění? 

Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.

Nejnovější články na blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com