Magická noc Svatojánská

21.06.2023


Na letní Slunovrat 21.6. navazuje Svatojánská noc z 23.6. na 24.6., kdy do bylin vstupují kouzelné síly přírody, a proto sbírané v tuto dobu mají nejvyšší možnou léčivou moc. Naši předci je využívali v lidovém léčitelství už od pradávna.


O této magické noci trhala děvčata mlčky devatero kvítí, které pak vkládala pod polštář. Ve snech se jim pak měla ukázat jejich osudová láska. Pletly se také věnce a házely se do vody, aby dopluly k mládenci pro trvalý a věrný vztah. Pokud plul věnec daleko, dívka se měla vdát do světa.

Nevěsty zašívaly kvítí do ženichovy košile, aby bylo jejich manželství šťastné a plodné.

Svatojánská noc je především o lásce a milování. V tuto noc bylo vše dovoleno.Můžete si uplést věneček a pověsit ho na vchodové dveře. Byliny trhané o této noci mají nejen sílu léčivou, ale také magickou a ochranou, přinášejí lásku a hojnost do domu.


Devatero magických bylin pro Svatojánskou noc:

  • kopretina, růže, smolnička, chrpa, rozchodníček, netřesk, mateřídouška, fialka a zvonek. 
  • můžete však vybírat i z dalších bylin jako je sedmikráska, řebříček, mák, heřmánek, jitrocel, jetel, kontryhel, mařinka, tužebník, třezalka, pelyněk, meduňka, máta.


O Svatojánské noci se také hledalo magické zlaté kapradí, které mělo pomoci odkrýt poklady Země. Rozkvétalo jen o půlnoci a bylo třeba ho zachytit do bílých šatů, když opadávalo. To pak pomohlo dotyčnému ke štěstí, rozumět řeči zvířat a nalézt poklady

Při hledání tohoto kapradí, musel však dotyčný být nebojácný, tichý a nenechat se odradit bludičkami a vílami, které kapradí strážily. Z pokladu si směl odnést jen, co sám unesl, jinak se v chamtivosti se zlou potázal.Ozdravný nápoj z bylin

Můžete si také připravit kouzelný ozdravný nápoj z bylin, kterými jsou kopřiva, listy pampelišky, jitrocele, řebříčku, květy sedmikrásky, listy vlašského ořechu, listy břízy, jetele, přesličky a květ měsíčku. 

Tento recept našich předků praví, že byste měli od každé byliny použít jen tři kusy, zalít je litrem vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Čaj se pak rozdělí mezi všechny členy rodiny, pro společné zdraví.


Ke svatojánské noci patří také svatojánské ohně

Uprostřed založené hranice pro oheň, byla pevně zasazená vysoká jedle, na jejímž vrcholu visel svatojánský věneček upletený z devatero kvítí. 

Přes oheň skákali chlapci pro pevné zdraví, sílu a dlouhý život. Dívky zase přes oheň přehazovaly svatojánské věnečky a který mládenec ho chytil, to byl ten pravý. Zamilované páry přeskakovaly oheň společně a testovaly tak, zda jejich manželství bude pevné a šťastné. Pokud se totiž jejich ruce při přeskoku rozpojily přineslo to smůlu.

U ohně se zpívalo a tančilo. Lidé se radovali a oslavovali Slunce, lásku a přírodu.


Rituály Ohně i mnoho dalších rituálů jsem podrobně popsala v E-BOOKu "12 Posvátných zastavení" a "Jarní rituály", většinu z nich můžete použít i během celého roku pro svátky Kola roku.Vše je jinak!

V tuto dobu se mnohé mění a není to jen díky Slunovratu, Luně nebo noci Svatojánské. Ovšem o těchto magických svátcích se síly působících energií ještě prohlubují.


Už nic není jako to bývalo ani se to nevrátí zpět. Vše se přeskládává a mění. Můžete mít pocit, že vám léty ověřené zkušenosti a metody nefungují a nové vám nepřichází. Je to tak! Je třeba přijmout fakt, že nyní bude vše fungovat úplně jinak. I když pořád přesně nevíte jak, neklesejte na mysli a přijímejte přítomný okamžik. Je to v procesu!

Jsme vedeni k tomu, abychom se intuitivně propojili se Zdrojem a nechali se přirozeně vést. Přestali se řídit tím co říkají druzí a začali poslouchat sebe, své tělo a Duši s důvěrou. Pokud to uděláte, přijde velká úleva a informace které potřebujete postupně také.

Pokud se těmto změnám budete bránit, bude vás to bolet. Vaše tělo vám bude jasně dávat najevo, že to postaru již není možné. Přijímejte, meditujte, odpočívejte, choďte do přírody, obklopujte se jen lidmi souznícími, dělejte cokoliv, co vám je příjemné.

Dokonce i naše těla se mohou fyzicky měnit. Můžete si všimnout změn na svém těle i toho, že někteří vaši přátelé vypadají jinak.

V těchto dnech se v podstatě nedá moc plánovat. Najednou se vše změní a vy jen přihlížíte tomu, jak se vaše vydaná energie vytratila. 

"Člověk míní a Bůh mění." 

Mění se naše vztahy, práce i způsoby, jak jsme dříve tvořili už nefungují. Nebojte se nacházet nové nápady, nové cesty a jiné metody ve všech směrech. "Netlačte na pilu" - to, co vám nejde nechte být a pusťte se do něčeho jiného. Nelpěte na věcech ani na lidech, oprostěte se od chtění. 


Každé své rozhodnutí pouštějte přes své srdce, tak poznáte, zda je správné!


Možná vás to dokonce úplně zastaví a nemáte dělat nic, jen odpočívat, uvolnit se a udělat si dovolenou. I to může být přínosná transformace. Přijměte to!

Držte si svou energii, hlídejte si svůj střed, pracujte se svými emocemi a strachy, ať jsou jakékoliv a věřte, že řešení se ukáže. Neváhejte požádat o podporu a pomoc, ta vám může proces velmi ulehčit.

Buďte sami sebou! Dovolte si plynout, důvěřujte tomu, že vše se děje tak, jak má. Až přijde čas k dalšímu kroku, tak to jistě poznáte.

Nejste v tom sami, všichni to prožíváme. Jediná jistota je, že změna nastává a jen na nás záleží, jak to uchopíme.


Všechny odpovědi máme v sobě, ve svém nitru, ve svém srdci jen je vynést na Světlo!

S láskou a pokorou Dana Jirsáková


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková

Přečtěte si jako první, co je nového

Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění? 

Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com