Jarní rovnodennost

16.03.2022


Letos nastává astronomické jaro v neděli 20. března v 16:33 hodin v okamžiku, kdy vstupuje Slunce do znamení Berana.

K tomu ještě v pátek 18. března je úplněk v Panně, kdy se nám budou odhalovat naše iluze ve vztazích. Je příhodný čas k uvědomění si starých a nefunkčních vzorců, které se nám opakují a konečně se jich zbavit. Odpojit se od lidí a situací, které nám berou energii a v přílivu jara pak načerpat novou a svěží energii do svého těla i života.

Je to čas plodnosti, inspirace a nového života. V den jarní rovnodennosti se dříve slavil Keltský svátek Ostara, kterému jsou svými zvyky podobné Velikonoce. Symbolické rozloučení se zimou probíhalo formou rituálu, kdy se vynášela Morana neboli Smrtka či paní Zima s odevzdáním všeho starého a s díky se spálila a hodila do vody. Poté převzaly vládu bohyně jara Eostre a Vesna, které měly probudit energii vášně a nového života.


Jak tedy oslavit příchod jara?

Co nám energie jara přináší a v čem nám může prospět?

Proč bychom měli s touto energií pracovat vědomě?


Sluníčko vytahuje ze země první jarní kvítí a napovídá, že jaro už je za dveřmi.

Jangová energie jara nám přináší velký a rychlý růst, plno nových nápadůa příležitostí. Je to energie, která nám nabízí nové začátky, vitalitu, znovuzrození, lehkost a přináší nám životní sílu, kterou už po zimě opravdu potřebujeme. Nejvhodnější čas pro splnění přání, uskutečnění nových projektů a záměrů. Proto je třeba pro ně také uvolnit prostor v sobě i ve svém domově.


Vpusťte jarní energii do svého domova!

Vyčistěte prostor od všech zbytků zimních dekorací. Odstraňte a vytřiďte všechny nepotřebné věci. Jarní úklid je tou správnou volbou. Pak vyčistěte svůj domov energeticky, jak jsem již popsala v článku "Očista prostoru". Uvolněte prostor a vpusťte do něj novou energii.

Čistý prostor přináší čistou mysl.

Vyzdobte si svůj interiér ve jménu jara. Dekorace a doplňky rozzařte ve svěžích jarních barvách zeleně a kvítí. Přirozeně doplňte i živé jarní kvítky, které dodají energii prostoru, všude tam kde rádi trávíte svůj čas.


To, jak se cítíme uvnitř, to odráží prostor kolem nás, a to také pak vysíláme do světa.

Tudíž nezapomeňte vyčistit také prostor uvnitř sebe. Udělejte si jarní očistu těla, tak jak jste zvyklí, nejlépe přírodní cestou.

Nechte odejít všechny strachy, pochyby a zátěže. Ponořte se do svého středu a najděte klid a mír ve svém srdci. Nadechujte novou a čistou jarní energii plnou slunce a nových zážitků.


Udělejte si očistnou koupel ve vaně, jezeře či potoce. 

Vědomě požádejte vodu o energetické očištění a představujte si, jak z vás smývá všechnu negativní energii a emoce. Udělejte si solný peeling s šalvějí nebo kadidlem nebo je přidejte do koupele. Připomeňte si, čeho se chcete zbavit a co vás tíží a spláchněte to vodou pryč. Poděkujte.

Tento jednoduchý rituál doporučuji svým klientům dělat alespoň jednou týdně, aby průběžně odevzdávali veškeré negace a zátěže nasbírané za celý den a tím je nepřenášeli do snů ani následujících dnů. Tímto způsobem se udržíte ve větší pohodě a každodenní stres se nebude kumulovat.


Navštivte svou oblíbenou studánku a vyčistěte ji po zimním spánku. 

Přineste jí dary v podobě křišťálu nebo jiného přírodního daru, zazpívejte písničku, popovídejte s přírodními bytostmi, zjistěte, co potřebují, obdarujte je, požehnejte vodě a poděkujte.


Propojte se vědomě s Matkou Zemí. 

Jděte bosky na svou zahradu nebo ven do přírody. Prociťujte každou svou buňkou v přítomném okamžiku, jak se prsty na nohou proplétají travou a boří se do ještě chladné hlíny. Vnímejte, jak se Země probouzí a vítejte její energii písní, bubnem či promlouváním. Propojte se a nasajte tuto životní energii, která je pro nás ženy tak důležitá. Prociťte si, jak proudí do celého vašeho těla a vlévá novou energii do každé buňky. Poproste Matku Zemi, aby požehnala vašim záměrům v tomto roce a vedla vaše kroky, tak aby byly v souladu s vámi a přírodou.


Vyzdobte si jarně svůj oltář.

Pokud si tvoříte oltář na svátky kola roku, pak ho také vyzdobte barvami a symboly jara a slunce. Svěží zelená barva a větvičky břízy nebo pučící vrby (kočičky), společně s jarním kvítím a symboly nového života, rozzáří váš oltář i celou místnost. Můžete použít i minerály jako růženín, avanturín nebo citrín.


Vědomě probuďte symbol Slunce, element Ohně.

Vyjděte ven a nastavte svou tvář i tělo slunci a nechte se prostoupit jeho paprsky. Vizualizujte si, jak těmito paprsky do vás proudí nová energie a posiluje vaše tělo.

Pokud máte možnost, zapalte na zahradě oheň a nechte se prostoupit jeho energií a teplem, odevzdejte vše nepotřebné. Vytvořte si rituál uzavírání starého a otevírání se novému. Do ohniště vhoďte na papírku napsané vše, co chcete odevzdat a ukončit, společně se sušenými bylinami nebo tabákem, jako dar tomuto živlu za jejich spálení a poděkujte. Pak si můžete něco přát a dále u ohně rozjímat, zpívat, tančit a bubnovat. Oheň je symbolem znovuzrození Slunce, Světla, tepla a má moc očištění od všeho negativního, starého a všeho co nám již neslouží.

Nebo si doma zapalte svíčku, dívejte se do plamene a nasajte energii. Požádejte živel Ohně o podporu a kreativitu ve své tvorbě.


Po očištění se ponořte do meditace. 

Meditaci můžete dělat v přírodě, lépe se tak propojíte s Matkou Zemí nebo doma. Zapalte svíce za každého člena rodiny. Připravte si také nádobu s vodou, kam vložíte plovoucí svíci za sebe, její Světlo bude reprezentovat nové spojení. Také si připravte jeden osobní krystal, do kterého během meditace nahrajete své záměry a modlitby. Propojte se se svými předky, se všemi živly, bytostmi přírody, svými průvodci, tak jak jste zvyklí. Hledejte odpovědi na své otázky a najděte svou vizi. Krystal pak vložte do země jako dar na své posvátné místo v zahradě či v přírodě.


Toto je silné energetické období, proto ho užívejte moudře a načerpejte čerstvou jarní energii.

Ať Slunce rozzáří vaše tělo i Duši a transformuje vše co je třeba.

Ať zažehne vaše vnitřní Světlo.

s láskou Dana Ravena

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková

Harmonický domov - Dana Jirsáková - www.harmonicky-domov.com