Jarní rovnodennost

13.03.2024


💫 Dnes 13.3. se energie Portálu 3-3 ještě zesilují a prohloubí proces znovuprobuzení našeho vědomí a duchovní podstaty ve fyzické rovině a 31.3. vyvrcholí, jak už jsem psala v minulém článku "Co nás čeká v březnu".

💫 Tento Portál nás vede do hlubokého uvědomění čistoty a lásky, je to další postup na cestě k duchovnímu růstu a osvícení a propojuje s vyššími vibracemi a pomáhá při vnitřní transformaci v souladu s naší skutečnou podstatou. Máme nyní další příležitost k hluboké vnitřní práci na naší duchovní cestě.

💫Kristovská energie je vysoká vibrace, která směřuje k vyšším stavům vědomí a osvícení. Je to ztělesnění mistrovství a Božské trojice pro integraci mysli, těla a Duše, které nás vede k jednotě. 

Vše je možné!

💫 Silné Sluneční bouře tomu jen nasvědčují a budou ještě během několika dnů sílit. Je důležité věnovat pozornost tomu, jak se cítíme. Můžete pociťovat emocionální, fyzické i psychické vyhoření s pocity smutku, prázdnoty a izolace. Možná také cítíte potřebu spát mnohem více než obvykle, a když se probudíte, stále se necítíte plně odpočatí.

💫 Sluneční bouře jsou známé tím, že rozhodí naše vnitřní biologické hodiny, které řídí spánek, proto můžete zažívat časté noční buzení, vyčerpání a živé sny či noční můry. Během Slunečních bouří proniknou do Zemské atmosféry masy Světelné energie a vliv na naše těla může být příliš silný. Tato energie působí stejně na nás i na lidi kolem, jako by se každý zdál být vysoce podrážděný, emocionální, úzkostlivý, unavený nebo vystresovaný. Je to období extrémní únavy a vyčerpání, můžete pociťovat tlak na korunní čakru, napětí a bolesti hlavy.

💫 Jednoduše naše fyzická a duchovní těla potřebují čas, aby se přizpůsobily. V těchto časech je důležité zachovat si vizualizaci míru a harmonie. Pochopení toho, že myšlenky vytvářejí naši realitu a schopnost projevit se!

💫 Přichází také změna ve stravování s touhou jíst čisté, čerstvé, vysokovibrační potraviny a zdržet se konzumace zpracovaných výrobků. Zvýšená láska a uznání k přírodě a zvířatům, pocit hlubokého spojení se všemi živými bytostmi, i přes dlouhou vzdálenost. 


"Už necítím potřebu se do ničeho nutit..., dovoluji tomu, co plyne, volně plynout... a nechat odpadnout to, co neproudí. Cítím touhu očistit se a vynést na Světlo svou pravou podstatu…"


💫 Milujte a dávejte bez toho, aniž byste cokoliv na oplátku očekávali. Všímejte si svých vzorců chování a změňte to, jak reagujete... uvědomujte si, jak se vaše staré rány hojí...

💫 Během intenzivních energetických posunů se doporučuje pravidelně čistit naše energetické pole na začátku i na konci každého dne meditací, koupáním ve slané vodě či slaným peelingem s čistícími esenciálními oleji, vyhýbáním se kofeinu a alkoholu, k tomu patří i jarní očista těla i mysli, omezením času stráveného ve virtuálním světě různých technologií, vyhýbání se prostředí, které působí toxicky, a pokud je to možné, trávit čas v přírodě.


🌞🌞 🌞  

🌞Letos nastává astronomické jaro ve středu 20. března 2024 ve 04:06 hodin v okamžiku, kdy vstoupí Slunce do znamení Berana.

Ovšem síla této energie, jak už jistě cítíte, působí dříve a po novoluní 10.3.2024 se energie rovnodennosti ještě znatelně zesílila, proto bych doporučila ponořit se do rituálů již o víkendu.

♈️Beran je prvním znamením zvěrokruhu, proto podporuje nové začátky a má vliv na naši budoucnost. Před tím je ale třeba ukončit vše staré, co v naší budoucnosti už nechceme. Máte tedy možnost nastavit si nové záměry. Tato energie vám může přispět k novým příležitostem ve vašem životě a v přílivu jara pak načerpat novou a svěží energii do svého těla i života.

♈️Můžete si udělat rituál vhodný při Beraní energii a využít jeho potenciál. Ovšem dříve, než začnete je třeba zvládnout Beraní ohnivé energie síly, odvahy, nadšení, soběstačnosti, rozhodnosti a spontánnosti.


♈️Rituály vhodné pro posílení ohnivé energie Berana

  • Podpora nového projektu nebo nového začátku.
  • Přání a nová příležitost.
  • Rozžehnutí vášně a nového nadšení v životě.
  • Posílení sebevědomí a posílení své síly a odvahy.


Využijte této příležitosti přicházejících podpůrných energií a udělejte změnu!

Podporu najdete v 18 rituálech, meditacích a doporučení pro jarní rovnodennost a ohnivou energii Berana

a k tomu ještě pěknou řádku starých zvyků našich předků si můžete objednat jako

E-Book "Rituály Jarní rovnodennosti"

a použít je opakovaně každý rok.

Většinu z nich můžete použít i během roku dle vaší potřeby nebo při úplňku či novoluní v Beranu. Jak tedy oslavit příchod jara?

Co nám energie jara přináší a v čem nám může prospět?

Proč bychom měli s touto energií pracovat vědomě?


🌞Sluníčko vytahuje ze země první jarní kvítí a napovídá, že jaro už je za dveřmi.

🌷Jangová energie jara nám přináší velký a rychlý růst, plno nových nápadů a příležitostí. Je to energie, která nám nabízí nové začátky, vitalitu, znovuzrození, lehkost a přináší nám životní sílu, kterou už po zimě opravdu potřebujeme. Je to nejvhodnější čas pro splnění přání, uskutečnění nových projektů a záměrů. Proto je třeba pro ně také uvolnit prostor v sobě i ve svém domově.

🌞Jaro je čas plodnosti, inspirace a nového života. V den jarní rovnodennosti se dříve slavil Keltský svátek OSTARA, kterému jsou svými zvyky podobné Velikonoce. Symbolické rozloučení se zimou probíhalo formou rituálu, kdy se vynášela Morana neboli Smrtka či paní Zima s odevzdáním všeho starého a s díky se spálila a hodila do vody. Poté převzaly vládu bohyně jara Eostre a Vesna, které měly probudit energii vášně a nového života.

Křesťanské Velikonoce snad jako jediné svými zvyky vycházejí ze starých tradic Kola Roku a mají tedy mnoho společného s tradicemi Keltské Ostary. Velikonoce se však slaví až první neděli po prvním jarním úplňku, po jarní rovnodennosti. Proto jsou každý rok v jinou dobu. 

Letos vychází Velikonoce na neděli 31. března 2024.


🌷Bohyně jarní rovnodennosti Eostre, Ostara, Artha či Easter, byla uctívána Anglosasy a Germánci právě během svátku jara. A právě po ní se pojmenovali Velikonoce. Je to bohyně živlu Ohně, Slunce, Světla a jeho návratu, tepla a nových začátků vedoucích k našim záměrům, snům a cílům. Její barvou je především červená barva ohně.


🌷Bohyně Vesna, která nese společně s Eostre žezlo jara je bohyní ženskosti, mládí, života, lásky, rovnováhy a jara. Jménem této krásné bohyně Slované pojmenovali jaro "Vesna". Je také spojována s bohem Perunem a prvními jarními dešti a bouřkami. U nás jí můžeme také znát pod jménem bohyně Lada. 

🌷Probouzí svou silou Zemi, přírodu, rostliny, stromy, zvířata a láká jarní ptáky. Zahání zimu a přináší nám teplo, oheň a sílu života, která proniká do všeho živého. Barvou Vesny je zelená, žlutá nebo žlutozelená barva rašících listů a jarního kvítí. Její hlavní symboly jsou bříza, která na jaře pučí jako první, ze zvířat skřivan, kukačka, slepice (vejce), a především zajíc jakožto symbol plodnosti, který má neobyčejnou schopnost rozmnožování a velkého počtu mláďat. 🌞Tento svátek Jarní rovnodennosti je tedy hluboce spojen s živlem Ohně. Oheň symbolizuje Slunce a návrat Světla, kdy se začne den zase prodlužovat. Oheň je také symbol přicházející a vzrůstající energie, síly a odvahy, nese energii nových nadějí a nové tvorby. Je to také element Berana.


Rovnodennost je symbolem rovnováhy, proto bychom se v tomto období měli zaměřit právě na vytvoření rovnováhy v našich životech. Nechat odejít vše, co nám ji narušuje a přijmout do života nové věci, lidi, příležitosti, které nás vedou k rovnováze a harmonii.


🔥Je to tedy také čas kdy se zapalují ohně, slaví se návrat Světla, tančí se a zpívá. Barví se vejce nebo se barevně ladí interiér či se zdobí barevnými pentlemi stromy a keře, především červenou a zelenou barvou.

🌷Červená barva je symbolem Ohně a Slunce. Oslava Slunce, které přináší znovu delší den. Někdy se tyto svátky také nazývaly "Červené" a také z toho důvodu se vejce barvila jen na červeno. Červená barva také symbolizuje krev, zdroj životní síly, lásku, ochranu, život samotný a jeho obnovu i znovuzrození.

🌷Také se po staletí barvila zásadně vejce plná, tedy vařená. Jako magický symbol plodnosti. Prázdná a vyfouklá vejce se naopak používala na zdobení Morany, jako symbol smrti a prázdnoty. Zdobení vyfouknutých vajec se objevilo až v minulém století. Můžete si tedy vybrat, co je pro vás přijatelnější.

☯️Naši předci období jarní rovnodennosti oslavovali také jako překlenutí někdy dlouhé zimy, kterou zdárně přežili a v tento den zpracovávali přebytečné zásoby. Pekl se čerstvý chléb a placky, barvili se na červeno vajíčka, používal se tvaroh s jarními bylinkami a pilo se červené víno, to vše pro hojnost a plodnost.

V tomto období se zvyšuje plodnost nejen u zvířat a rostlin, ale také u lidí.

Plodnost ovšem nepůsobí jen na fyzické úrovni těla, ale také na duchovní úrovni.


🌷Tím že narůstá životní energie, je toto období velmi příhodné k uskutečnění nových plánů, záměrů a cílů. Jarní energie nám ukazuje, jak vše rychle roste a všemu se daří. To je právě ten okamžik pro nás, když jsme propojeni s přírodou a jejími cykly (jak stále opakuji) a řídíme se jimi, pak jasně cítíme, že teď je ten okamžik začít něco nového, protože teď naše energie nepřijde nazmar, ale naopak se našemu novému záměru bude dařit a bude rychle růst. Ať už je to osobní záměr, změna či rozjezd vaší firmy nebo nového projektu, poroste a bude s největší pravděpodobností úspěšnější víc, než byste začali kdykoliv jindy.

🌷Naši předci prováděli mnoho obřadů, které podporovali úrodnost země. Patří mezi ně také zapichování čerstvých rašících větviček vrby na okraj pole nebo záhonů, jako ochrana a podpora dobré úrody. V tento den se také nesmělo pracovat se zemí ani se jí nijak dotýkat. 


☯️Pokud jste během zimy nebo jak jsem doporučovala během "12 Posvátných zastavení" ještě nenašli své nové záměry, cíle a možnosti, pak to udělejte teď ještě před rovnodenností a zjistěte co vlastně od svého života chcete! Použijte Rituály jarní rovnodennosti.

☯️Zklidněte svou mysl a uvědomte si co si přejete ve svém životě mít, a jak byste toho mohli co nejlépe dosáhnout. Ujasněte si, co chcete a co naopak nechcete mít ve svém životě, čeho byste se potřebovali zbavit a co byste si naopak chtěli přitáhnout.

☯️Tento čas máte možnost začít znovu od začátku, bez ohledu na minulost, tak jako rašící rostliny se znovu rodí z lůna Země. Tvořit vše s vědomím přítomného okamžiku života tady a teď! 

Vše je propojeno! 

💗Otevřete svá srdce a naslouchejte své Duši, projevte laskavost, soucit a lásku nejen k sobě a k ostatním lidem, ale i k Matce přírodě a Zemi, zvířatům i všem bytostem.


👉Již od pradávna také Indiáni, žijící dle cyklů přírody, pořádali na všechny silné energetické dny v roce, jako jsou jarní a podzimní rovnodennost a slunovrat silné obřady a rituály.

👉Pro Kelty byla Jarní rovnodennost 20.3. jeden z nejdůležitějších dní keltského kalendáře. Ostara byla nejen slavností příchodu jara a plodnosti, ale i oslava boha polních prací Thóra.

👉V Germánské kultuře byla Ostara bohyní jara a plodnosti ve všech oblastech života, tedy fyzické i duchovní. Runa OS má právě tento význam.

👉Oslavy Jarní rovnodennosti nejsou jen záležitostí jednoho dne. Naši předci je slavili několik dní a mnohdy i po dobu dvou týdnů. Proto si rituály a meditace můžete rozložit na více dní a v klidu si je užít!

  

Rituál pouštění Morany

Naši předci vyráběli Moranu, která představuje zimu a smrt, oblečenou do bílých ženských šatů. Původně "Provoda – neděle provodní". Průvod z celé vsi vynesl Moranu za vesnici, jako symbol smrti, bídy, nemoci a všeho zlého a hodil jí do vody nebo ze skály. Někde ji nejdříve zapálili a pak teprve vhodili do vody. Morana se oblékala do ženských bílých šatů a zdobila se pentlemi, okolo krku se jí věšeli náhrdelníky z vyfouklých bílých vajec a prázdných šnečích ulit, jako symbol smrti a prázdnoty.


Naši předci propojeni s přírodou a jejími živly, takto různými symboly a rituály komunikovali s vyššími silami a energeticky se očišťovali. Byla to vědomá práce s velkou vírou.

Jak my už dnes víme, dokážeme si svou myšlenkou naprogramovat věci i události a ty se pak opravdu dějí. Ať už vědomě či nevědomě si přitahujeme to, na co myslíme. 

Takže dejte pozor, na co během rituálu myslíte!

Vpusťte jarní energii do svého domova!

Vyčistěte prostor od všech zbytků zimních dekorací. Odstraňte a vytřiďte všechny nepotřebné věci. Jarní úklid je tou správnou volbou. Pak vyčistěte svůj domov energeticky, jak jsem již popsala v článku "Očista prostoru", na to budete potřebovat dva dny. Uvolněte prostor a vpusťte do něj novou energii.

Čistý prostor přináší čistou mysl.

Vyzdobte si svůj interiér ve jménu jara. Dekorace a doplňky rozzařte ve svěžích jarních barvách zeleně a kvítí. Přirozeně doplňte i živé jarní kvítky, které dodají energii prostoru, všude tam kde rádi trávíte svůj čas.

Jarní očista těla

To, jak se cítíme uvnitř, to odráží prostor kolem nás, a to také pak vysíláme do světa. Tudíž nezapomeňte vyčistit také prostor uvnitř sebe.

Udělejte si jarní očistu těla, tak jak jste zvyklí, nejlépe přírodní cestou. Pokud jste to nikdy nedělali, pak je nejvyšší čas s tím začít. Vnitřní očistou nemyslím jen vypít bylinkový čaj, ale řádně pročistit celý organizmus včetně střev a jater. To je základ zdravého těla. Tuto očistu bychom měli dělat 2x – 4x ročně. Pokud nevíte jak na to přírodní cestou, neváhejte se na mě obrátit. 

Použijte to, co nám příroda ne náhodou v tomto období nabízí. Většina jarních bylin má silnou očistnou moc. Pampeliška, která je k dispozici po celý rok, mladé listy břízy, mladé listy ořešáku (pučí později) … Přečtěte si články na mém webu. Můžete použít také Ostropestřec, chlorelu, zelený ječmen či houbu Reishi nebo přírodní kůru od Young Living (najdete v Aromaterapii).

Očista mysli

Během očisty těla nechte také odejít všechny strachy, pochyby a zátěže. Ponořte se do svého středu a najděte klid a mír ve svém srdci. Nadechujte novou a čistou jarní energii plnou slunce a nových zážitků. Jak na to, popisuji také ve zmíněném E-Booku "Rituály Jarní rovnodennosti".

Udělejte si očistnou koupel

Tento prastarý a významný rituál našich předků "Očišťování", se traduje jako ochrana před nemocemi. Rituál najdete v E-Booku, tak jako všechny ostatní tady zmíněné. 

Voda je esencí života. Vědomě požádejte element Vody o energetické očištění a představujte si, jak z vás smývá všechnu negativní energii a emoce.

 


Navštivte svou oblíbenou studánku a vyčistěte ji po zimním spánku. 

Přineste jí dary v podobě křišťálu nebo jiného přírodního daru, zazpívejte písničku, popovídejte s přírodními bytostmi, zjistěte, co potřebují, obdarujte je, požehnejte Vodě a poděkujte.


Propojte se vědomě s Matkou Zemí. 

Jděte bosky na svou zahradu nebo ven do přírody. Prociťujte každou svou buňkou v přítomném okamžiku, jak se prsty na nohou proplétají travou a boří se do ještě chladné hlíny. Vnímejte, jak se Země probouzí a vítejte její energii písní, bubnem či promlouváním. 


Vyzdobte si jarně svůj oltář

Pokud si tvoříte oltář na svátky Kola roku, pak ho také vyzdobte barvami a symboly jara a slunce. Svěží zelená barva a větvičky břízy nebo pučící vrby (kočičky), společně s jarním kvítím a symboly nového života, rozzáří váš oltář i celou místnost. Nezapomeňte na červenou svíci, symbol Ohně. 

Tady jsem vám na ukázku vyfotila svůj oltář s krystalovou mřížkou. Udělejte si jí intuitivně podle sebe, ale dodržte rovnováhu.

Použila jsem špici citrínu uprostřed, křišťály a turmalíny, jako symbol světla a tmy v rovnováze, dále rubíny, jantary, chalkopyrity a fuchsity. Pro světové strany jsem použila sluneční kámen, larimar, zkamenělé dřevo a apatit.

Mřížka je tvořená dle světových stran v domě s použitím živlových symbolů Ohně, Vody, Země a Vzduchu.Vědomě probuďte symbol Slunce, element Ohně.

Vyjděte ven a nastavte svou tvář i tělo slunci a nechte se prostoupit jeho paprsky. Vizualizujte si, jak těmito paprsky do vás proudí nová a čistá energie a posiluje vaše tělo.

Pokud máte možnost, zapalte na zahradě oheň a nechte se prostoupit jeho energií a teplem, odevzdejte vše nepotřebné. Vytvořte si rituál uzavírání starého a otevírání se novému

Pak si můžete něco přát a dále u ohně rozjímat, zpívat, tančit a bubnovat. Oheň je symbolem znovuzrození Slunce, Světla, tepla a má moc očištění od všeho negativního, starého a všeho co nám již neslouží.

Nebo si doma zapalte svíčku, dívejte se do plamene a nasajte energii. Požádejte živel Ohně o podporu a kreativitu ve své tvorbě.


Po očištění se ponořte do meditace

Meditaci můžete dělat v přírodě, lépe se tak propojíte s Matkou Zemí nebo i doma. Hledejte odpovědi na své otázky a najděte svou vizi. 

Máte mnoho voleb, intuitivně se zaměřte na rituály, které vás nejvíce oslovují a které v této chvíli nejvíce potřebujete:

  • rituál plodnosti 
  • rituál nových přání 
  • Rozžehnutí vášně a nového nadšení v životě
  • Podpora nového projektu nebo nového začátku
  • Přání a nová příležitost
  • Posílení sebevědomí a posílení své síly a odvahy...


💫Toto je silné energetické období, proto ho užívejte moudře a načerpejte čerstvou jarní energii.

💫Ať Slunce rozzáří vaše tělo i Duši a transformuje vše co je třeba.

💫Ať zažehne vaše vnitřní Světlo a ukáže vám cestu...

S láskou a pokorou Dana Avaliane


Celkem 18 rituálů, meditací a doporučení pro jarní rovnodennost a ohnivou energii Berana

a k tomu ještě pěknou řádku starých zvyků našich předků si můžete objednat jako

E-Book "Rituály Jarní rovnodennosti"

a použít je opakovaně každý rok.

Většinu z nich můžete použít i během roku dle vaší potřeby nebo při úplňku či novoluní v Beranu. 


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková

Přečtěte si jako první, co je nového

Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění? 

Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.

Nejnovější články na blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com