SAMHAIN spojení s duchem předků

22.10.2022

Již celý měsíc říjen je prostoupen magickou atmosférou. V tento čas se otevírá brána mezi světy smrti a znovuzrození. Nastává rovnost mezi koncem a počátkem a my můžeme víc než kdy jindy vědomě komunikovat s tímto světem. Je to čas, kdy uctíváme naše předky zapálením svíce a vzpomínkou, ale můžeme udělat mnohem více.

Tento čas vyvrcholí magickou nocí Samhain od západu slunce 31. října do rozbřesku 1. listopadu.

1. listopadu je Svátek všech svatých, tuto noc do 2. listopadu můžete také využít pro oslavu vašich předků. Tento prastarý pohanský svátek se u nás drží jako Dušičky 2. listopadu a značí konec léta a sklizně, památku na mrtvé a počátek tmavé části ročního koloběhu.


Ovšem ještě krátce před Samhainem 25.10.2022 ve 12:48 hod. nastane novoluní ve Štíru s částečným zatměním Slunce, které proběhne v 11:01 hod. a bude viditelné i u nás. 

A aby toho nebylo málo, tak 23.10. Slunce vstoupí také do znamení Štíra. Energie Štíra na nás však vykukuje už nyní s předstihem několika dní a s novoluním se ještě řádně zesílí. Štír nás vede k tomu, abychom se více ponořili do sebe, hledali svou vlastní podstatu a pravdu uloženou v hloubi svého srdce, což ještě podporuje zatmění. Štír je citlivý, výkonný a vytrvalý, ale také pomstychtivý a podezíravý. Pozor tedy na jeho štiplavou ovládající energii, která vyžaduje vše, po čem touží. 


Těsně po Samhainu 8.11.2022 ve 12:02 hod. nás bude doprovázet energie úplňku v Býku s částečným zatměním Luny, který zesiluje energii tohoto procesu. 

Slunce však stále zůstane v energii Štíra, proto nás bude také nadále ovlivňovat. Býk nás následně propojí se zemskou energií a pomůže nám v upevnění stability a klidu v našich záměrech a vztazích s rodinou a předky. Pozor na zatvrzelost. V tomto období nedělejte žádné změnyA co nám přinese zatmění? To se dočtete v článku: "Dvojité zatmění".


Energie zatmění a novoluní Štíra vyzkouší naši odolnost. V těsné návaznosti s energií Samhainu a prací s našimi předky se uzavře brána mezi světy. Následně nastoupí úplněk Býka s dalším zatměním a ukotví vše negativní a minulé, co necháme odejít i vše co si chceme uchovat. 

Bude to velmi náročné období, kdy nebude ani chvilka na úlevu, všechny energie těchto dní se mísí a zesilují se vzájemně, proto opravdu šetřete svou energii a vědomě vnímejte a přijímejte procesy, které se vám budou dít.

Tato transformace je proměnou těla i mysli, probuzením vědomí, otevřením nových možností, změnou struktur i dění kolem nás.Při Samhainu jde o mnohem více než o pohanský svátek. Je to součást vědomé cesty osobního vzestupu, která přesahuje uctění našich předků, tak jak ho známe dnes. Smyslem našeho života tady na Zemi, je především prožít narození i smrt, abychom pochopili, že láska je nejsilnější. V tomto období bychom se měli zamýšlet nad otázkou smrti, ale bohužel to děláme jen okrajově, protože v naší společnosti je toto téma již mnoho let tabu. Měli bychom si uvědomit a přijmout, že smrt k životu prostě patří, je to přirozený koloběh, naučit se s tím žít a nebát se jí. Tak jako na podzim umírá květina, aby si mohla přes zimu odpočinout, nabrat sílu a na jaře se znovu zrodit ve vší kráse.

Možná sami v tomto období cítíte víc než jindy přítomnost svých předků. Kdy zahlédnete stín, cítíte přítomnost někoho v místnosti nebo závan známé vůně... To vaši předci na sebe upozorňují, chtějí s vámi komunikovat a jsou připraveni vás podpořit. Popravdě se s nimi můžete spojit i kdykoliv jindy, ale v tomto období je můžete cítit, slyšet či vidět a komunikovat s nimi mnohem snadněji.

Již několik dní silně cítím jejich přítomnost. Chodí za mnou a předávají mi vzkazy. Radí mi, co ještě je třeba vykonat, a ukazují mi souvislosti minulých dějů v naší rodině, abych pochopila z nadhledu, proč se daná věc stala a jaký měla účel. V průběhu tohoto času jsme jako již každý rok společně vykonali práci, která skoro okamžitě ovlivnila dění v naší rodině. Vždy jsem překvapená okamžitou změnou. Také ale cítím, že to byla jen příprava na to, co se bude dít v noci 31. října o Samhainu. Bude to velmi silná a uvolňující práce našich předků, kteří nám s láskou předají svou moudrost, abychom mohli ukončit minulost a jít vstříc lepší budoucnosti. Vyplatí se s nimi spolupracovat a není se čeho bát, jsou vstřícní, chápaví a neskonale vděční za naši ochotu čistit naše rody.


Zamyslete se nad tím, co je ve vašem životě opravdu důležité...?

Jsou to materiální statky, které hromadíme nebo zážitky a zkušenosti...? Je to naše tělo, které teď jen na chvíli používáme nebo pocit naplnění...? Jsme tu proto, abychom se hnali za cizími představami nebo proto, abychom našli sami sebe, svou podstatu a naplnili svá srdce láskou a vírou...? 

Co pro vás znamená smrt, co se vám první vybaví? Je to bolest, utrpení, ztráta, konec nebo vysvobození, volnost, odpočinek či přestup, nový začátek, nová příležitost, nová poznání...? A jak se to projevuje ve vašem životě...?


Tato noc je proto stvořená svou magickou mocí, kdy můžete zažít mnoho kouzelných okamžiků a učinit velkou práci, která uvolní traumata, bloky, kletby a zruší sliby napříč všemi směry času i v celém vašem rodu. Je to hluboký a osvobozující zážitek, díky kterému se uleví nejen vašim předkům, ale i vám a vašim potomkům, i těm nenarozeným.

Právě teď je čas, kdy bychom měli upřímně přehodnotit svůj život a zjistit, zda žijeme v souladu se svou Duší. Uzavřít jeden cyklus a zhodnotit ho. Pustit vše, co nám neslouží - stará přesvědčení, zvyky a strachy, odpustit sobě i ostatním a odevzdat vše, co nám nepatří. To vše máme možnost spálit v Ohni Bohyně Smrti v tuto posvátnou a magickou noc.

Pak teprve nastane velká úleva a můžeme v klidu ve svém nitru spočinout a užívat si lehkost bytí. Inspirovat se přírodou a odpočívat, nabírat sílu a nápady po celou zimu. Budeme je potřebovat, až první jarní paprsky rozzáří naši tvář, díky tomu totiž budeme plni energie, tolik potřebné k nové tvorbě.


Jak tedy oslavit tento svátek a co dělat v tomto období?


  • Utvořte si doma oltář k uctění vašich předků.

Oltář umístěte tak, aby bylo bezpečné zde nechat hořet svíce. Na oltář umístěte fotky vašich předků. Pokud nemáte fotky, alespoň napište na papír jejich jména. Na pravou stranu oltáře umístěte fotky a jména z mužské rodové linie (z otcovy strany) a na levou stranu ženskou rodovou linii (z matčiny strany). Pokud vytváříte oltář a chcete ho udělat i za předky vašeho partnera, můžete dát na levou stranu své předky (žena) a na pravou stranu předky partnera (muže). 

Přidejte dvě bílé svíce a předměty, které vám je připomínají nebo jim patřily. Ozdobte symboly podzimu nebo tím, co měli rádi. Můžete přidat obsidián a namíchat si posvátný olej nebo zapálit vykuřovadlo či tyčinku šalvěje nebo kadidla. Zapalujte svíce každý den a nechte je dohořet do konce. Spočiňte u oltáře tak dlouho, jak bude třeba a vzpomínejte na své předky. Povězte jim, co jste nestihli, co vás trápí i to co vás těší, požádejte o radu, odpusťte a smiřte se... dělejte vše s úctou a pokorou. Poděkujte, že tu jejich přičiněním můžete být. Tento oltář můžete vytvořit i venku na zahradě. Na místo fotek můžete vytvořit symboly.


  • Nechte venku trochu jídla, ovoce, zeleninu, rýži, vejce, med... Můžete také zahrabat do země čerstvé jablko nebo vejce, aby se mohly nakrmit duše, které přicházejí.
  • Zapalte svíce v domě, u oltáře, za oknem nebo na zahradě.


  • Udělejte si posvátný rituál u ohně v zahradě za magické noci.

Můžete tento rituál dělat v rodinném kruhu, ale i s přáteli. Oheň má velkou moc a sílu. Oblečte si důstojné oblečení k uctění vašich předků. Založte ohniště a udržujte ho celou noc, až do rozbřesku. Pozvěte Duchy všech elementů i Ducha zahrady, místa a Bohyni Smrti a požádejte je o spolupráci. Obdarujte je, aby vám byli nakloněni. Vhoďte do ohně byliny a tabák. Okolo ohně můžete umístit křišťály, ametysty nebo obsidiány. Zavolejte si vaše předky a komunikujte s nimi.

Spojte se v tuto noc s moudrostí vašich předků a jejich silou, odhalte vaše dědictví. Ukončete traumata, zátěže a bolest ve vašem rodu, postavte se svým strachům a odkryjte dary, které váš rod nesl po staletí, abyste je teď mohli převzít. 

Je čas, kdy je vše možné!


Ztište se a připravte si každý sám za sebe seznam věcí, které chcete nechat odejít. Napište na papír všechny strachy, zátěže, ale i vlastnosti, kterých se chcete zbavit. Postupně každý sám přistupte k ohni, vhoďte seznam, požádejte o očištění a poděkujte. Jako projev díků a úcty vhoďte do ohně ještě pár svých vlasů, trochu tabáku nebo byliny. Při dalším rozjímání u ohně můžete požádat Duchy o splnění vašich přání. Nezapomeňte poděkovat a být pokorní.


Jsem vděčná, že je nás stále více, kdo dodržují posvátné rituály našich předků.

Užijte si Samhain a oslavujte své předky!

S láskou a pokorou Dana Jirsáková

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková


Harmonický domov - Dana Jirsáková - www.harmonicky-domov.com