SAMHAIN spojení s duchem předků

20.10.2021

Již celý měsíc říjen je prostoupen magickou atmosférou. V tento čas se otevírá brána mezi světy smrti a znovuzrození. Nastává rovnost mezi koncem a počátkem a my můžeme víc než jindy vědomě komunikovat s tímto světem. Je to čas kdy uctíváme naše předky zapálením svíce a vzpomínkou, ale můžeme udělat mnohem více. 

Tento čas vyvrcholí magickou nocí Samhain od západu slunce 31. října do rozbřesku 1. listopadu. 

1. listopadu je Svátek všech svatých, tuto noc do 2. listopadu můžete také využít pro oslavu vašich předků. Tento prastarý pohanský svátek se u nás drží jako Dušičky 2.listopadu a značí konec léta a sklizně, památku na mrtvé a počátek tmavé části ročního koloběhu. 

Dnes 20. října 2021 v 16:56 hod. je také úplněk v Beranu, který ještě zesiluje energii tohoto procesu. Luna v Beranu je neklidná a pobízí nás řešit věci rychleji. Buďte ale klidní a zpomalte, máte teď možnost se rychle zotavit z minulých traumat. Je čas usmířit vztahy s našimi předky a rodinou. Odpuštění, pochopení a vděčnost jsou na místě.

Při tomto svátku jde o mnohem více. Je to součást vědomé cesty osobního vzestupu, která přesahuje uctění našich předků, tak jak ho známe dnes. Smyslem našeho života tady na zemi, je především prožít narození i smrt, abychom pochopili, že láska je nejsilnější. V tomto období se více zamýšlíme nad otázkou smrti a bohužel spíše jen okrajově, protože v naší společnosti je toto téma již mnoho let tabu. Měli bychom si uvědomit, že smrt k životu prostě patří, naučit se s tím žít a nebát se jí. Tak jako na podzim umírá květina, aby si mohla přes zimu odpočinout, nabrat sílu a na jaře se znovu zrodit ve vší kráse.

Možná sami v tomto období cítíte víc než jindy přítomnost svých předků. Kdy zahlédnete stín, cítíte přítomnost někoho v místnosti nebo závan známé vůně... To vaši předci na sebe upozorňují, chtějí s vámi komunikovat a jsou připraveni vás podpořit. Popravdě se s nimi můžete spojit i kdykoliv jindy, ale v tomto období je můžete cítit, slyšet či vidět a komunikovat s nimi mnohem snadněji.

Již několik dní silně cítím přítomnost svých předků. Chodí za mnou a předávají mi vzkazy i pro členy mé rodiny. Radí mi, co ještě je třeba vykonat, a ukazují mi souvislosti minulých dějů v naší rodině, abych pochopila z nadhledu, proč se daná věc stala a jaký měla účel. V průběhu tohoto času jsme společně vykonali práci, která skoro okamžitě ovlivnila členy mé rodiny a jakoby "náhodou" přijeli na nečekanou návštěvu. Sama jsem byla překvapená změnou jejich reakcí. Také ale cítím, že to byla jen příprava na to, co se bude dít v noci v 31. října. Bude to velmi silná a uvolňující práce našich předků, kteří nám s láskou předají svou moudrost, abychom mohli ukončit minulost a jít vstříc lepší budoucnosti.


Tato noc je proto stvořená svou magickou mocí, kdy můžete zažít mnoho kouzelných okamžiků a učinit velkou práci, která uvolní traumata, bloky, kletby a zruší sliby napříč všemi směry času i v celém vašem rodu. Je to hluboký a osvobozující zážitek, díky kterému se uleví nejen vašim předkům, ale i vám a vašim potomkům, i těm nenarozeným.

Právě teď je čas, kdy bychom měli upřímně přehodnotit svůj život a zjistit, zda žijeme v souladu se svou Duší. Uzavřít jeden cyklus a zhodnotit ho. Pustit vše, co nám neslouží - stará přesvědčení, zvyky a strachy, odpustit sobě i ostatním a odevzdat vše, co nám nepatří. To vše máme možnost spálit v Ohni Bohyně Smrti v tuto magickou noc.

Pak teprve nastane velká úleva a můžeme v klidu ve svém nitru spočinout a užívat si lehkost bytí. Inspirovat se přírodou a odpočívat, nabírat sílu a nápady po celou zimu. Budeme je potřebovat, až první jarní paprsky rozzáří naši tvář, díky tomu totiž budeme plni energie, tolik potřebné k nové tvorbě.


Jak tedy oslavit tento svátek a co dělat v tomto období?  • Utvořte si doma oltář k uctění vašich předků.

Oltář umístěte tak, aby bylo bezpečné zde nechat hořet svíce. Na oltář umístěte fotky vašich předků. Pokud nemáte fotky, alespoň napište na papír jejich jména. Na pravou stranu oltáře umístěte fotky a jména z mužské rodové linie (z otcovy strany) a na levou stranu ženskou rodovou linii (z matčiny strany). Pokud vytváříte oltář a chcete ho udělat i za předky vašeho partnera, můžete dát na levou stranu své předky (žena) a na pravou stranu předky partnera (muže). Přidejte dvě bílé svíce a předměty, které vám je připomínají nebo jim patřily. Ozdobte symboly podzimu nebo tím, co měli rádi. Můžete přidat obsidián a namíchat si posvátný olej nebo zapálit vykuřovadlo či tyčinku šalvěje nebo kadidla. Zapalujte svíce každý den a nechte je dohořet do konce. Spočiňte u oltáře tak dlouho, jak bude třeba a vzpomínejte na své předky. Povězte jim, co jste nestihli, co vás trápí i to co vás těší, požádejte o radu, odpusťte a smiřte se... dělejte vše s úctou a pokorou. Poděkujte, že tu jejich přičiněním můžete být. Tento oltář můžete vytvořit i venku na zahradě. Na místo fotek můžete vytvořit symboly.


  • Nechte venku trochu jídla, ovoce, zeleninu, rýži, vejce, med... Můžete také zahrabat do země čerstvé jablko nebo vejce, aby se mohly nakrmit duše, které přicházejí.
  • Zapalte svíce v domě, u oltáře, za oknem nebo na zahradě.


  • Udělejte si posvátný rituál u ohně v zahradě za magické noci.

Můžete tento rituál dělat v rodinném kruhu, ale i s přáteli. Oheň má velkou moc a sílu. Založte ohniště a udržujte ho celou noc, až do rozbřesku. Pozvěte duchy všech elementů i ducha zahrady, místa a Bohyni Smrti a požádejte je o spolupráci. Obdarujte je, aby vám byli nakloněni. Vhoďte do ohně byliny a tabák. Okolo ohně můžete umístit křišťál, ametyst nebo obsidián. Oblečte si důstojné oblečení k uctění vašich předků. Zavolejte si vaše předky a komunikujte s nimi.

Spojte se v tuto noc s moudrostí vašich předků a jejich silou, odhalte vaše dědictví. Ukončete traumata, zátěže a bolest ve vašem rodu, postavte se svým strachům a odkryjte dary, které váš rod nesl po staletí, abyste je teď mohli převzít. 

Je čas, kdy je vše možné.

Ztište se a připravte si každý seznam věcí, které chcete nechat odejít. Napište na papír všechny strachy, zátěže, ale i vlastnosti, kterých se chcete zbavit. Postupně každý sám za sebe přistupte k ohni, vhoďte seznam, požádejte o očištění a poděkujte. Jako projev díků a úcty vhoďte do ohně pár svých vlasů, trochu tabáku nebo byliny. Při dalším rozjímání u ohně můžete požádat duchy o splnění vašich přání. Nezapomeňte poděkovat a být pokorní.


Jsem vděčná, že je nás stále více, kdo dodržují posvátné rituály našich předků.

Užijte si Samhain a oslavujte své předky!

Dana Jirsáková

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková


Harmonický domov - Dana Jirsáková - www.harmonicky-domov.com