MABON podzimní rovnodennost

09.09.2022

Letos nastává PODZIMNÍ ROVNODENNOST 23.9.2022 ve 03:03 hod. Keltové tento svátek nazývali Mabon.

V tomto okamžiku Slunce vstoupí do znamení Vah.

Navíc 25.9.2022 ve 23:54 je novoluní také ve Vahách


Váhy jsou znamením elementu Vzduchu. Jejich přirozeností je vážit a vyrovnávat, poté odkládat nepotřebné. Váhy jsou spravedlivé, chápavé, ale také nerozhodné a ovlivnitelné. V tomto období, kdy je vliv Vah znásoben je třeba se zaměřit na sebe sama, své sebevědomí a vztahy se svými nejbližšími.


Nastává podzim a příroda se pomalu ukládá ke spánku. Stromy odevzdaly své plody, bylinky se už suší i ostatní úroda je sklizena. Stromy, keře a květiny odkládají již nepotřebné listy. Odevzdávají a zbavují se toho, co jim již neslouží. A s posledními teplými paprsky se stahují do svého nitra k odpočinku, který jim dodá sílu tolik potřebnou pro jarní rozpuk.


Měli bychom se inspirovat přírodou a odevzdat vše, co již nepotřebujeme. Uzavřít věci z minulosti a nechat je jít. Už se netrápit ničím co bylo a začít žít v přítomnosti. Odpustit sobě i ostatním. Pustit vše s lehkostí, tak jako když vítr zafouká do větvoví a odvane vše pryč. A také být vděční za dary, které jsme obdrželi, co jsme již zvládli a vykonali.


Udělejte si na to meditaci a položte si tyto otázky:

 • Co potřebuji opustit? A proč z toho mám strach?
 • Co mi už neslouží a potřebuji odložit?
 • Co narušuje moji rovnováhu?
 • Jaké změny mě čekají? A jak se na ně můžu nejlépe připravit?
 • Co si naopak ponechám, co mi prospívá?
 • Co je pro mě v životě nejdůležitější?
 • Jaký mám vztah k sobě samé? Mám se ráda a pečuji dostatečně o sebe, o svou vnitřní svobodu...?
 • Co nebo kdo narušuje mé sebevědomí?
 • Na co se mám zaměřit?
 • Chci žít v pravdě a s odvahou?
 • Jaké vztahy mě nejvíce v mém životě ovlivňují...?
 • Potřebuji v některém vztahu změnit svůj přístup nebo ho ukončit, aby mi neubližoval...?
 • Co jsem se již naučila a co se ještě potřebuji naučit...?
 • Za co jsem ve svém životě vděčná?
 • Co je mým požehnáním?
 • Jaké dary jsem obdržela a jak je mohu užívat ve prospěch a pro dobro všech?


Zklidnění, stabilizace a více odpočinku je v této době žádoucí. Ohlédněte se, co vše jste tento rok vytvořili. Poděkujte, pochvalte se a buďte vděční.

Vytvořte si rituál u ohně. Uzavírání starého a otevírání se novému nebo zapalte svíčky. Oheň nás provází celé podzimní i zimní období, je symbolem znovuzrození Slunce, světla, tepla a má moc očištění od všeho negativního, starého a všeho co nám již neslouží. Pak teprve nastane velká úleva a můžeme v klidu ve svém nitru spočinout a užívat si lehkost bytí. 

Během podzimu a zimního období bychom měli odpočívat, shrnout a zhodnotit uplynulý čas, jak a co se nám dařilo, co bychom měli změnit. Nabírat sílu a nové nápady, kterou budeme jistě potřebovat, až první jarní paprsky rozzáří naši tvář. Pak budeme plni energie tolik potřebné k nové tvorbě.Symbolem Mabonu je "Roh hojnosti". Hojnosti všeho, co se nám dostává, tedy nejen materiální, ale také duchovní nebo hojnost radosti, štěstí, zdraví, přátel... Proto je vhodný rituál hojnosti s notnou dávkou vděčnosti. Oslavujeme hojnost přírodních darů a projevujeme vděčnost Matce Zemi a přírodním bytostem. Udělejte si rituál v zahradě a na oltář darujte jako projev vděčnosti bylinky, jablka, ořechy, květiny... malý kousek ze své sklizně.

Můžete se inspirovat krystalovou mřížkou dle světových stran, kterou jsem vytvořila se záměrem hojnosti všeho. Použité krystaly: třínohá žába ze zeleného jadeitu, citrín (uprostřed), křišťál, jantar, ametyst, záhněda, fuchsit, serafinit, serpentin, amazonit.
Můžete se inspirovat krystalovou mřížkou dle světových stran, kterou jsem vytvořila se záměrem hojnosti všeho. Použité krystaly: třínohá žába ze zeleného jadeitu, citrín (uprostřed), křišťál, jantar, ametyst, záhněda, fuchsit, serafinit, serpentin, amazonit.

Na oltář v domě nejlépe na JV můžete umístit symboly hojnosti toho, co si přejete. Oltář ozdobte prvky v zelené a žluté barvě podzimu. Můžete umístit žluté svíčky, zelené minerály (citrín, zelený jadeit, žlutozelený olivín, avanturín, malachit, žlutý jantar, žlutý achát nebo kalcit...), podzimní listy a květiny, sušené byliny jako třeba šalvěj, která je nejen očistná, ale také symbolizuje blahobyt a moudrost.

Udělejte si meditaci a symbolicky si naplňte svůj Roh hojnosti vším, co chcete ve svém životě mít a přijměte ho s vděčností.


Věděli jste, že v tomto období se můžete zahřívat i jinak než oblečením?

Tím, že vnesete do vašeho prostoru prvek OHNĚ, zahřejete i sebe. Zapalujte každý den svíčky a tyčinky, přidejte do interiéru malé doplňky v barvě ohně.

Zapomeňte na jogurty a saláty, jezte jídla tepelně upravené, teplé a horké potraviny, jako zázvor, čili, křen, česnek, hutné polévky, čočku, dýni, kořenovou zeleninu, bylinkové čaje... Podpořte své ledviny, zajištují vám vitalitu. Nezapomeňte na očistu těla, mnohonásobně vám to vrátí.


Více o stravě v různém ročním období v článku STRAVA DLE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY.

V tomto období věnujte také pozornost očistě vašeho domu, jak jsem již psala v článku OČISTA PROSTORU.


Když podpoříte svůj prostor, ve kterém žijete, tělo i mysl, nebudete nemocní.


S přáním krásného Mabonu plného hojnosti 

Dana Jirsáková


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com

Děkuji. Dana Jirsáková

Harmonický domov - Dana Jirsáková - www.harmonicky-domov.com