Podzimní rovnodennost

17.09.2021

Letos nastává PODZIMNÍ ROVNODENNOST 22.9.2020 v 21:20 hod.,

v tomto okamžiku Slunce vstoupí do znamení Vah.


Nastává podzim a příroda se pomalu ukládá ke spánku. Stromy odevzdaly své plody, bylinky se už suší i ostatní úroda je sklizena. Stromy, keře a květiny odkládají již nepotřebné listy. Odevzdávají a zbavují se toho, co jim již neslouží. A s posledními teplými paprsky se stahují do svého nitra k odpočinku, který jim dodá sílu tolik potřebnou pro jarní rozpuk.


Měli bychom se inspirovat přírodou a odevzdat vše, co již nepotřebujeme. Uzavřít věci z minulosti a nechat je jít. Už se netrápit ničím co bylo a žít v přítomnosti. Odpustit sobě i ostatním. Pustit vše s lehkostí, tak jako když vítr zafouká do větvoví a odvane vše pryč. Udělejte si na to meditaci a položte si tyto otázky:


Co potřebuji opustit? A proč z toho mám strach?

Co mi už neslouží?

Jaké změny mě čekají? A jak se na ně můžu nejlépe připravit?

Co si naopak ponechám, co mi prospívá?

Co je pro mě v životě nejdůležitější?

Jaký mám vztah k sobě samé? Mám se ráda a pečuji dostatečně o sebe, o svou vnitřní svobodu...?

Na co se mám zaměřit?

Chci žít v pravdě a s odvahou?

Co se ještě potřebuji naučit...?


Zklidnění, stabilizace a více odpočinku je v této době žádoucí. Ohlédněte se, co vše jste tento rok vytvořili. Poděkujte, pochvalte se a buďte vděční.

Vytvořte si rituál u ohně. Uzavírání starého a otevírání se novému nebo zapalte svíčky. Oheň nás provází celé podzimní i zimní období, je symbolem znovuzrození Slunce, světla, tepla a má moc očištění od všeho negativního, starého a všeho co nám již neslouží. 

Pak teprve nastane velká úleva a můžeme v klidu ve svém nitru spočinout a užívat si lehkost bytí. Během podzimu a zimního období odpočívat, nabírat sílu a nápady, kterou budeme jistě potřebovat, až první jarní paprsky rozzáří naši tvář. Pak budeme plni energie tolik potřebné k nové tvorbě.


Věděli jste, že v tomto období se můžete zahřívat i jinak než oblečením?

Tím, že vnesete do vašeho prostoru prvek OHNĚ, zahřejete i sebe. Zapalujte každý den svíčky a tyčinky, přidejte do interiéru malé doplňky v barvě ohně.

Zapomeňte na jogurty a saláty, jezte jídla tepelně upravené, teplé a horké potraviny, jako zázvor, čili, křen, česnek, hutné polévky, čočku, dýni, kořenovou zeleninu, bylinkové čaje... Podpořte své ledviny, zajištují vám vitalitu. Nezapomeňte na očistu těla, mnohonásobně vám to vrátí.


Více o stravě v různém ročním období v článku STRAVA DLE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY.

Věnujte také pozornost očistě vašeho domu, jak jsem již psala v článku OČISTA PROSTORU.


Když podpoříte svůj prostor, ve kterém žijete, tělo i mysl, nebudete nemocní.

Dana Jirsáková


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com

Děkuji. Dana Jirsáková

Harmonický domov - Dana Jirsáková - www.harmonicky-domov.com