Energetický Portál 9-9
💫9.9. se otevírá již očekávaný Portál 9-9, jehož energie už ho předbíhají a jak jsem již psala v minulém článku "Jaké energie nás čekají v září?" je celé září o dokončování.
K vytvoření výživy podle pěti elementů postupně došlo v průběhu několika set let praktikování tradiční čínské medicíny. Cílem výživy podle pěti elementů je pomocí energeticky vyvážené stravy vybudování zdravého organizmu a tím i prevence nemocí. Energeticky vyrovnaná strava z čínského pohledu znamená příjem potravin různých chutí, energií a funkcí v lidském těle a výběr jídel v souladu s vaší konstitucí a potřebami organizmu.
V této výživě se nejprve rozlišují dvě protikladné a doplňující se energie jin a jang, dále termické působení jednotlivých potravin a nejdetailnější je rozdělení všech potravin podle jejich příslušnosti k jednotlivým elementům.
Podle čínského učení rozhodovala o zdraví člověka činnost jeho vnitřních orgánů.
A o činnosti orgánů rozhodoval mimo jiného poměr sil JIN a JANG. Orientální lékaři začlenili stravu do jednotného principu svého pohledu na svět. Vytvořili program, podle kterého každý člověk může ovlivnit své zdraví a svůj život jako takový určitou stravou. Rozdílná strava je určena pro ženy, muže, vojáky, zemědělce, i pro nemocné... Tento systém rozdělil potraviny na jangové a jinové.
Klasické čínské texty přirovnávají jin a jang síly s horou, jejíž jedna část je obrácena k slunci a část druhá leží ve stínu.
Lidé, kterým je často chladno a cítí se vyčerpaní, mají spíše nízký tlak, touží po teple, dovolené nejraději tráví v jižních slunečných zemích, jsou energeticky posunuti na jin stranu. Pro ty je prospěšná strava s převahou jang energie.
Naopak hyperaktivní, uspěchaní lidé jsou ti s převahou jangové energie, budou lépe prospívat s potravinami obsahující osvěžující jin energii.
káva, suché červené víno, rýžové víno, saké
kokosové mléko, ocet, hořčice, čerstvý zázvor, vanilka
červená řepa, pórek, cibule, česnek, křen
kaštany, mrkev, dýně, sladké brambory, pohanka
ořechy vlašské, piniové, pistácie
sušené byliny a koření, kakao
meruňky, broskve, švestky, bobuloviny, třešně, modré hrozny, rozinky, liči, longan, korintky
ryby a mořští živočichové, kuřecí maso, divočina
sardinka, okoun, losos, pstruh, ančovičky, úhoř, krevety, tuňák, humr, treska, langusta, slávky, platýz, uzené ryby
většina druhů sýra - ovčí sýr, kozí sýr, eidam, niva, camembert
ostré koření, sušený zázvor, skořice, fenykl, pepř, kari, muškát, hřebíček, tabasco, badyán
drobná zvěřina, drůbež, grilovaná masa, jehněčí, kozí
nápoje s vysokým procentem alkoholu
hořké likéry, svařák, Yogi čaj
drogy, alkohol, léky, chemické produkty, umělá sladidla, destiláty
Neutrální potraviny:
kukuřice, kroupy, žito, oves, proso
luštěniny, fazole, suchý hrách, čočka, červené sójové boby
zelenina kulatá, listová, zelená
zelí, houby, polní salát, polníček
ořechy lískové, mandle, arašídy, kustovnice, strouhaný kokos, sezam
domácí ovoce
fíky, datle, ananas, medový meloun, papája, avokádo
nearomatické čaje bez cukru, heřmánkový čaj, sladové pivo
med, slad, šafrán, lékořice
máslo, vaječný žloutek, brambory, tvaroh, smetana, sýry s vysokým obsahem tuku
žralok, slaneček, kapr, makrela, jeseter
hovězí maso, telecí, vepřové, husa, krůta, holub, krocan
cuketa, okurka, lilek, brokolice, žampiony, čínské zelí, kedlubna, ředkvička, tuřín, květák, olivy, paprika, celer, špenát, artyčoky, pastinák
kysané zelí, výhonky, kvašená zelenina
tofu, sójové mléko, seitan, vaječný bílek
cizrna, černé sójové boby, kešu
javorový sirup, jitrocel, estragon, chmel, šalvěj
šťávy - jablečná, hrušková, zeleninová
grepy, popenec, bezinky, kdoule, pomeranče
jablka, hrušky, borůvky, maliny, bílé hrozny, ostružiny, jahody, černý rybíz, brusinky, angrešt
kynutý a kvašený chléb, droždí, ferment na pečení, kvásek
ječmen, žito, špalda, pšenice, rýže
čerstvý sýr, kefír, kysaná smetana, kysané mléko, podmáslí
šampaňské, suché bílé víno, pivo ležák, zelený čaj, mátový čaj, obilninová káva
oleje - dýňový, olivový, sezamový, sójový, slunečnicový
kachna, králík
bylinné čaje z kořenů bylin, černý čaj, minerálka, voda, vermut, Plzeňské pivo
kiwi, citrony, vodní meloun, banány, khaki, karambola, mango, moruše
rebarbora, rakytník, bambusové výhonky, chřest, okurka, řeřicha
salát Batávia, čekanka, ledový salát, endivie, chudobka, hlávkový salát, list a kořen pampelišky, římský salát
rajčata, šťovík, citrónová meduňka
sůl mořská, kamenná, jodizovaná, miso-pasta
sójová omáčka japonské tamari, sója-sauce, agar
řasy - iziki, kombu, nori, wakame
jogurt - mléčné výrobky (pozor zahleňují)
ústřice, kaviár, krab, rak, chobotnice
Každý člověk musí přihlížet při volbě jídla jako léku nebo při snaze zachovat si rovnováhu energií i k dalším skutečnostem.
- sýr x ryba (ryba zapečená se sýrem)
- smetana x ryba (smetanová omáčka k rybě)
- ryba jako hlavní chod a po té sladký dezert
- káva s mlékem, šlehačkou nebo kondenzovaným mlékem (způsobuje vlhkost v játrech a žlučníku = horkost)
- sladké mléčné výrobky x citrusové plody x ovocné čaje
- citrusové plody x ovocné čaje x vejce (anglická snídaně)
- koláč x pšeničné pivo
- müsli x ovocný čaj
Důsledkem těchto toxických kombinací jsou blokády - stagnace a vlhkost v organismu. Vlhkost způsobuje i mimo jiné přibývání na váze.
Ráno, dopoledne vše stoupá k vrcholu, proto snídaně má být nejvíce jinovým jídlem dne (sladší, lehká, s více tekutinami).
Oběd se řídí podle počasí. Teplejší počasí potřebuje jídla uvolněnější, ochlazující (zeleninové saláty, lehká masa, ovoce), chladné počasí vyžaduje potravu více zahřívající, více JANG.
Večer je přípravou na noc. Noc je temná, vlhká a chladná. Proto večeře by měla být nejvíce jangovým jídlem dne.
Fyzicky těžká práce vyžaduje více tuků, bílkovin a kořenové zeleniny. Chceme-li se bavit, být veselí, jíme ovoce, sladkosti, pijeme víno.
Charakter stravy se musí řídit prouděním energie v přírodě.
Na jaře energie stoupá, dosahuje vrcholu v létě a pak začíná její sestup. Proto na jaře začneme se stravou jinového charakteru, která bude vrcholit v horkém létě. Na podzim se v ní začínají objevovat stále důsledněji jang prvky, aby v zimě dosáhly naprosté převahy.
Termické působení potravin představuje jejich schopnost vyvolávat pocity chladu nebo tepla v lidském organizmu. V praxi čínská medicína rozlišuje 5 možných energií
Pozor, tyto popisy však neodpovídají aktuálnímu stavu potraviny. Takto například při konzumaci feferonky právě vytažené z lednice (je studená) do organizmu přesto přijímáme potravinu, která rychle navazuje pocit horka.
Znalost teorie termického působení potravin je prakticky využitelná při vaření v souladu s ročními obdobími i při přípravě harmonizující stravy pro určitý konstituční typ.
Takto logicky v chladnou a vlhkou zimu, kdy převládá jinová anergie a my se více (tepleji) oblékáme, připravujeme více zahřívajících jídel a naopak v suchém a horkém létě jídla s převahou chladivé energie.
Pro zimomřivé jin typy opět zahřívající polévky, omáčky a pečená jídla, zatímco horkokrevní lidé budou prospívat na salátech, syrovém ovoci a zelenině nebo jídlech jen krátce tepelně upravovaných.
Stejně tak jako bychom měli změnit složení jídelníčku tak, aby se charakter stravy přizpůsobil charakteru ročního období. I během dne se mění stav energií v našem těle. Jinou energetickou potřebu bude mít dítě, těžce pracující člověk nebo dědeček.
Termické působení jednotlivých potravin není konstantně dáno, ale mění se vlivem způsobu použité kuchyňské úpravy a použití dochucujících ingrediencí.
Když se podíváme na rozdělení potravin, uvidíme také souvislost, kdo pije alkohol nad míru, ten hodně solí. Je to tím, že jeho tělo je bez minerálů a solí, za což mohou pravidelné dávky alkoholu.
Ve snaze po vyvážené stravě bychom se měli držet potravin uvedených v neutrálním poli. Potraviny více Jinové a Jangové budeme používat také, ale jen v rozumně omezené míře, v závislosti na našem aktuálním stavu, ročnímu období a dalším okolnostem.
Jak tedy nasytit každého, podle jeho osobitých požadavků a vystačit se stejným pokrmem?
Je to prosté, vycházíme z jednoho stejného jídla pro všechny, jen jednotlivé složky jídla budou upraveny k různým potřebám. Dítě dostane víc zeleninové omáčky, těžce pracující muž dostane na talíř více obilovin a luštěnin a děda dostane více syrové zeleniny.
Možná i zjistíte, že u nás bylo nahlížení na stravu stejné, jen tu nikdo nemluvil o energiích Jin a Jang.
Roční období se střídá i u nás a lidé se tomuto sami od sebe jednoduše přizpůsobovali. Třeba naše prababičky nejedly v zimě syrové ovoce, pokud se jedlo ovoce, tak pouze sušené, pečené nebo kompotované. Lidé věděli, že se není v zimě potřeba ochlazovat. Rovněž se ovoce a další plodiny uschovávali pouze omezenou dobu čerstvé - ovoce ještě nebylo nesmyslně znehodnocováno chemickou konzervací. K exotickému ovoci se lidé také neměli šanci dostat.
Ženy jedly maso mnohem méně než muži, často bylo rovněž maso doplňováno vařeným ovocem.
To, že se všechno musíme učit znovu je zapříčiněno tím, že jsme uvěřili reklamám, tlaku trhu, potravinářského průmyslu. Je to smutné, ale musíme se obracet k prastarým naukám Asiatů nebo jiných národů, kde tyto pradávné a stále platící zákonitosti nebyly rozbity a potlačeny.
Pokud tedy máte tu možnost, zeptejte se babičky nebo prababičky na to, jak se v čase jejího mládí jedlo. Všechny tyto poznatky pak použijte.
Tedy maso 1x týdně a to především muži, ženy a děti masa rozhodně méně. Nárazově lze četnost masa zvýšit, ale počítejte s tím, že osoby konzumující více masa budou více Jangové, tedy mužské a k tomu se může vázat i vyšší agresivita - muž byl původně lovec, tedy zabíjel. Zvýšenou konzumaci masa lze částečně "vyrovnat" klystýrem.
Vyhněte se masovým vývarům, tělo je tráví mnohem obtížněji než samotné maso. V zimě konzumujte spíše kořenovou zeleninu, v teplém období spíše zeleninu listovou. Vždy je lepší prázdnota - hladovění než sytost, toto platí nejen pro žaludek. Do plného šálku se přece žádný čaj nevejde. Tolik doporučení pramenící z mouder našich předků, ostatní složení jídelníčku je na každém z vás.
Vnímejte stravu jako lék a dbejte na to, aby z dobrého jídla vznikla
dobrá energie a činy.
DŘEVO
OHEŇ
ZEMĚ
KOV
VODA
Představuje 5 energetických kvalit, které najdeme všude okolo nás. Tyto jednotlivé elementy se navzájem podporují a v přesně daném pořadí střídají v průběhu dne, roku i lidského života. Při přípravě zdravotně prospěšného jídla, je nutné dodržovat postup přidávání jednotlivých surovin v receptu podle správného pořadí obsahující všech 5 elementů. Každému elementu se také připisuje určitá chuť, působení v organizmu, odpovídá určitým orgánům, emocím a pocitům.
Odpovídá elementu dřevo a z pohledu lidského vývoje porodu a dětství. V rámci dne jaro představuje ráno. Je charakterizováno rychlým růstem a vývojem. Jin orgán elementu dřevo jsou játra a jang orgán žlučník. Úkolem jater v organizmu je příjem a zpracování energie a játra také řídí svalové napětí a zrak.
Na jaře je ideální lehce stravitelná potrava kyselé chuti, která podporuje energii jater. Při sklonech k napětí až stagnaci jaterní energie jsou potom vhodné i potraviny přirozeně sladké chuti. Ideální podporou jater a žlučníku na jaře jsou také odlehčovací dny s vyloučením mléka a mléčných výrobků s dostatkem vitamínů, pití šťáv a vitamínových čajů. V tomto ročním období je třeba omezit solení.
Celé jaro dbáme na dostatečný přísun vitamínů a enzymů. Jíme kvašené zeleniny a zelené natě. Z obilovin přidáme pšenici a žito a to nejlépe v naklíčené formě pro vysoký obsah vitamínů skupiny B.
Nejvhodnější kuchyňská úprava - napařování
pšenice, špalda
nakládaná zelenina, klíčky, čerstvé bylinky, saláty,
ovoce kyselejší chuti - jablka, višně
zakysané mléčné produkty
šípkový, meduňkový nebo slézový čaj
Je zastoupeno elementem ohně a v lidském životě představuje čas růstu a dospívání, v jednom dnu zastupuje dobu oběda. Oheň znamená teplo a světlo, v organizmu jej vyjadřují orgány srdce a tenkého střeva. Potraviny podporující element ohně jsou hořké chuti, vysušují, snižují napětí v organizmu, usnadňují trávení a mohou být nápomocné při řešení nadváhy.
Příkladem takovýchto potravin jsou tmavě zelené listy salátů a divokých bylinek. V létě jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. Vynechejte dlouhé vaření, pečení a smažení. Při přípravě jídel omezujte sůl a naopak používejte větší množství tekutin. Zmrzliny a ledové nápoje nejsou ani v létě vhodné. Oslabují totiž naše trávení a především chladná energie stahuje tělo, což může vyvolat zadržování tekutin (potu a horka) uvnitř těla.
V horkém létě jíme nejvíce JIN potraviny. Je to pouze rybí maso, letní ovoce, červené zeleniny, lehká kukuřice. Z luštěnin pouze sójové boby.
Nejvhodnější kuchyňská úprava - šetrné smažení
pohanka, amarant
červené fazole
špenát, kapusta, čekanka, rukola,
mangold, listy pampelišky, brusinky
grilované maso
oregano, muškát, kakao
Je doba dozrávání, úrody a rovnováhy. Tento čas představuje střed všeho dění, v lidském životě "úrodu" a plné užívání si toho co jsme dosáhli. Zastupujícím elementem je země, která vedle pozdního léta v průběhu roku propojuje i jednotlivé elementy.
Tyto přechody "Doyo" představují 4x v roce 18 dnů vždy mezi elementy dřeva, ohně, kovu vody a dřeva tj. přechody mezi jarem, létem, podzimem, zimou a dalším jarem. V průběhu dne země představuje odpoledne. Země je vyjádřena sladkou chutí myslí se tím přirozenou sladkost ovoce, zeleniny a obilovin a prakticky představuje velkou část běžné každodenní stravy.
V tomto období jíme jáhly a podzimní ovoce, saláty ze syrového zelí jsou balzámem pro nemocné žaludečními vředy.
Země rozděluje tekutiny v organizmu, zajišťuje elasticitu tkání a svalů, zvlhčuje, přináší pocit nasycení. Žaludek, slezina a slinivka jsou zastupující orgány země, jejichž hlavním úkolem je trávení a vstřebávání, tj. praktické získávání energie z přijaté stravy. Energetickou rovnováhu žaludku a sleziny poškozuje rychlé jezení, fast food strava (hamburgery apod.), chemická aditiva v potravinách i potraviny, oslabené dlouhým transportem. Naopak příznivě na naše trávení a uvedené orgány působí, jíme-li s chutí a v klidu.
Nejvhodnější kuchyňská úprava - krátké povaření (do 10 minut)
sladká rýže, kukuřice, quinoa
hrách, cizrna
sladce chutnající druhy zeleniny jako dýně a mrkve,
sladká jablka, hrušky
mléko, smetana
oleje, vanilka, med, rozinky, mandle, tofu
Je doba sklizně, ale také představuje pomalé rozloučení se s létem. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Zastupujícím elementem je kov a z orgánů jsou to plíce a tlusté střevo. Element kovu je ve stravě vyjádřen ostrou chutí, která rozproudí energii v organizmu. K typickým potravinám elementu kov patří například zázvor a nápoje z něj. Obecně se na podzim a v zimě mají podávat především jídla delší dobu vařená.
V tomto období potřebujeme mnoho vláknin, proto budeme jíst zelí, kapustu, kořenovou zeleninu, podzimní obiloviny a zeleniny, které podporují činnost střev, cibuli a česnek.
Nejvhodnější kuchyňská úprava - delší vaření
dlouhozrnná rýže
bílé fazole
ředkvičky, ředkve, pórek, kedlubny, cibule, křen, pažitka, česnek
sýry s modrou plísní, zaječí maso
mátový čaj, chilli
Je symbolizována elementem vody. V životě člověka tento element představuje stáří a klid, ale také moudrost a vnitřní bohatství. V rozsahu dne element vody zastupuje noc. Typickou chutí je slaná, jejž najdeme ve všech "mořských" produktech.
Vhodná potravina v tomto období je čočka, z obilovin pohanka a proso. Je dobré jíst více tuku a živočišných bílkovin, aby člověk lépe odolal chladu a nepřízni počasí. Jíme nejvíce JANG potraviny.
Odpovídající orgány ledviny a močový měchýř jsou zvláště citlivé na prochladnutí, a proto je v zimě třeba zahřívajících jídel (a teď si představte, co v našem těle nadělá všechno to tropické ochlazující ovoce anebo zmrzliny pojídané v zimě!). Z tohoto pohledu jsou i původně u nás typické "křížaly" v zimě energeticky vhodnější než čerstvé ovoce.
Dobře ochráněné a v teple udržované ledviny nám zajišťují vitalitu. K ideálním zimním jídlům patří nejrůznější polévky, "jídla vařená v jednom hrnci", zapečená jídla, kompoty a vařené obiloviny. Typické potraviny vody jsou mořské i sladkovodní ryby.
Nejvhodnější kuchyňská úprava - pečení
divoká rýže, kroupy
sója, čočka
lilek, zelí
losos, sardinky, tuňák, makrely
mořské řasy, mořská sůl, minerální vody
Každý z vás je osobnost s určitým genetickým základem, prostředím, ve kterém nyní žije, lidmi, kteří jej obklopují a především zdravotní kondicí, formovanou dosavadním životním a stravovacím způsobem. Správná výživa je komplexní problematika, a její doporučování vždy musí vycházet z konkrétního zdravotního a konstitučního stavu každého jednotlivce.
Při postupně zlepšující se výživě a tím i zdravotním stavu bude každý z vás lépe cítit energie, jež mu jednotlivé potraviny a jídla dodávají a přispívají tak k všeobecné pohodě a tedy i pocitu zdraví.
Když podpoříte svůj prostor ve kterém žijete, své tělo i mysl, nebudete nemocní.
Dana Jirsáková
Zdroje:
Celostní medicína
Křížovka života, Josef Jonáš
Empatia
Kniha čínského umění léčby, Prof. Li Wu
Vaření podle pěti elementů, Roswitha Fehrer
💫9.9. se otevírá již očekávaný Portál 9-9, jehož energie už ho předbíhají a jak jsem již psala v minulém článku "Jaké energie nás čekají v září?" je celé září o dokončování.
Letošní srpen byl velmi intenzivní a jeho silné energie ještě dobíhají…
♑️V neděli 21.7.2024 ve 12:16 hod. nás čeká úplněk v zemském znamení Kozoroha. Tento červencový úplněk je také někdy nazýván "Bouřkovým" z důvodu častých letních bouřek.
💫Měsíc červenec nám přináší frekvenční změnu, pomáhá nám vše staré ukončit a začít nové. Vede nás, abychom se ponořili do sebe, do hloubi Duše, naslouchali svému vnitřnímu hlasu a věřili, že vše je tak, jak má být. Opusťte všechny strachy a odpor, důvěřujte svému nastavení a postupte dál s láskou v srdci.
🌑V sobotu 6.7.2024 v 00:57 hod. nás čeká novoluní v Raku.
Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění?
Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.