Bříza bělokorá jako léčivka

18.05.2020


Minule jsem psala o pampelišce a dnes vám povím o léčivých účincích břízy.

Tento strom je velmi opomíjený, lidé ho berou spíše jako plevel, aniž by tušili, jak je jeho použití blahodárné. Naši předci ovšem dobře znali jeho léčivé schopnosti. Moje prababička, proslulá kořenářka břízu přidávala do mnoha směsí.


Především jarní mladé březové lístky a pupeny jsou velmi čistící, proto mají hořkou chuť, můžete je jíst rovnou ze stromu nebo je přidat do jarního salátu. Příznivě ovlivňuje trávení a podporuje detox, proto je vhodná právě na jaře. Samozřejmě si vyhlédněte mladé břízky někde v přírodě, a ne u silnice. Je vhodné si je také natrhat a usušit. Použijte je do čaje, míchejte směsi nebo jako lázeň pro vlasy či klouby.


Mluvili jsme tu také o ledvinách, bříza je léčivá právě pro ně i celé vylučovací ústrojí a skvěle odvodňuje tělo. Čistí ledviny, aniž by je zatěžovala. Pomáhá také při revmatismu a bolestech kloubů. Čistí pokožku hlavy a podporuje růst vlasů. Snižuje cholesterol, je prospěšná našemu srdci a také je účinná na potíže slinivky a sleziny. Stimuluje játra, čistí pokožku, uvolňuje póry a zmírňuje kožní problémy včetně celulitidy.


Bříza má močopudné a čistící účinky, pomáhá tělu odvádět škodlivé soli, lze jí kombinovat také s kopřivou. Na bolavé nebo oteklé klouby použijte odvar na koupel. Udělejte si směs společně s lípou a bezem, pomáhá také na dnu.


Určitě jste si i všimli, že se prodává březové tonikum na vlasy. Březová míza je totiž blahodárná na pokožku hlavy, mastící se vlasy a lupy, dodává vlasům lesk a pružnost. Lze také kombinovat s kopřivou nebo heřmánkem. Pokud byste získávali mízu neodborně můžete zahubit celý strom, proto bych to nedoporučila. Na vlasy lze použít i odvar z listů, který je také velmi účinný nebo si udělejte tinkturu.

Zase jeden z mnoha neobyčejných darů přírody, který je tu všem k dispozici!


Dana Jirsáková


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com.  Děkuji. Dana Jirsáková

Přečtěte si jako první, co je nového

Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění? 

Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com