Jak léčí ořešák královský?

28.05.2020


Dnes si povíme o léčivých schopnostech ořešáku.

Ořechy, které zrají na podzim jsou velmi chutné, ale věděli jste, že teď na jaře můžete z tohoto stromu získat velký prospěch pro vaše těla? Ano, právě teď, když jeho listy pučí, jsou vhodné pro jarní očistu.


Listy ořešáku mají totiž protiparazitní účinky, také podporují trávení, a proto jsou v této době příhodné právě pro očistu střev. Při konzumaci čerstvých listů se připravte na velmi hořkou chuť, ale vašemu tělu jen prospějí. Odvar použijte i při průjmu, žaludečních potížích nebo jako koupel při hemeroidech.


A protože všechny potíže s kůží závisí na čistotě a zdraví našeho střeva, je odvar z listů vhodný i na tyto problémy. Nejdříve pročistěte střevo a pak použijte odvar na koupel či olejový výluh jako mazání na pokožku. Listy ořešáku jsou také přínosné při léčbě parodontózy výplachem úst nebo kloktáním na zánět v krku.


Celkově můžete užíváním ořešáku posílit svou imunitu a cévní systém.

Listy mají také antibiotické účinky a ulevují od bolesti. Pomáhají při horečce, nachlazení, zánětu, ale i chudokrevnosti. Čerstvé listy hojí rány a zastavují krvácení.


Ořešák je také známý svým účinkem na růst vlasů a jejich celkové posílení. Použijte na tmavé vlasy, světlé obarví. Většinou se doporučuje výluh z listů v lihu, ale na pokožku hlavy líh nebo alkohol není vhodný, proto bych doporučila výluh v čistém mandlovém, cedrovém či arganovém oleji. Před umytím vlasů si pak udělejte zábal.


Z ořešáku lze vyrobit tinkturu, odvar, naložit do čistého přírodního oleje na zábaly či ošetření kůže nebo si můžete připravit likér. Pokud si listy chcete nasušit sbírejte je v červnu, ale pokud máte ořešák na zahradě, používejte je čerstvé.


Jádra ořechů mají vysokou výživovou hodnotu a podporují mozkovou činnost. Snižují hladinu cholesterolu, udržují zdravé srdce, působí proti předčasnému stárnutí a posilují nervovou soustavu.

Jak se vám líbí léčivé účinky tohoto krásného stromu?

Dana Jirsáková


Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com.  Děkuji. Dana Jirsáková

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com