Jak najít pravdu?

01.03.2022


Položme si otázku: "Kdo první umírá ve válce?" Odpověď zní: "Pravda."


Trochu mě mrzí, jak někteří lidé ostře reagují na sociálních sítích způsobem jako, že jen oni jsou na té správné straně a ostatní nemůžou mít jiný názor. Dnes si opravdu ještě někdo myslí, že informace, které se k němu dostanou médii jsou pravdivé? Jen těžko si z nás Čechů někdo dokáže představit co prožívají lidé ve válce, ani co nebo kdo je vlastně za tím či co tomu předcházelo. Jen ti, co to zažili.


Prosím, nepoužívejte neštěstí jiných k projevení vlastní zlosti nebo strachu. Najděte v sobě pravou příčinu své zlosti a vyřešte ji. Pak dosáhnete vnitřního klidu a můžete projevit lásku a pomoc těm, kteří to právě potřebují.


Nestavím se ani na jednu stranu, a to z důvodu, že vidím mladé vojáky, kteří mají strach, zda se dožijí rána a uvidí ještě někdy své rodiny. Jsou to synové, bratři, otcové a možná ještě ani nestihli založit svou vlastní rodinu. Trpí stejně, ať jsou na kterékoliv straně barikády a vím, že kdyby je tam neposlali a oni se mohli svobodně rozhodnout, tak do války nejdou. Na obou stranách mají za sebou rodiny, matky, sestry, děti, kteří jsou zoufalí a opouští je i své domovy. Když na to myslím, je mi opravdu úzko a soucítím se všemi, i když si to ve skutečnosti moc představit nedokážu.


Připomíná mi to babiččino vyprávění, když byla mladá a ve válce s Němci zažila mnoho náletů a byla poslána do Německa na práci. S pokorou vzpomínám, jak nám vyprávěla příběhy, které zažila s velikým nadhledem a odhodláním tu situaci přežít za každou cenu, kde nebyla ani špetka stížnosti. Uvědomila jsem si, že ta velká síla, která jí držela byla láska. Během stejného času se totiž zamilovala do dědy, který byl nasazen jinde a kterého si na konci války vzala. Jejich láska je držela nad všemi útrapami a dovedla je nakonec k sobě. Láska je to, co semkne srdce, lidi i národy. Mír a klid v našich srdcích přináší mír i mezi národy.


A jak je to s tou pravdou?


Je třeba si uvědomit, že existuje "údajná objektivní pravda" o které se vás snaží někdo přesvědčit. Údajná pravda o minulosti, faktech a všem ostatním je pravda někoho jiného. Fakta a pravda nejsou totéž! Realita, i když se zdá faktem nemusí být pravdivá.

Údajná pravda, kterou nás učili stavět nad tu naši pravdu způsobila, že skrýváme vlastní slabosti, ukazujeme a budujeme svou lepší tvář a ostatní se snažíme vést silou. To je velmi vysilující.


Naproti tomu naše pravda se rodí z našich vlastních zkušeností, našeho prožívání, z toho, jak trpíme, odpouštíme a milujeme. Naše pravda leží uvnitř našeho srdce. Proto ji nehledejte v srdci jiných lidí. Když vám bude vyprávět jeden příběh několik lidí, každý bude mít svoji pravdu, svůj úhel pohledu, i když ho prožili společně.

Jakmile však vaše pravda začne znít rozumně a logicky, zpozorněte. Mohlo by to být znamení, že je to pravda hlavy a ne srdce. Pravda zní, pokud srdce, duše i hlava hovoří jednomyslně. Pokud mluvíte pravdu o sobě, říkáte jen to, co o sobě sami víte. Ne to, co chtějí slyšet ostatní.

Vaše pravda je odvážná a nezastavitelná. Ukazuje vaši zranitelnost, citlivost, nedokonalost a jemnost. Vaše pravda vám umožnuje být tím, kým jste, tak jak to ve skutečnosti je. A to je naplňující a osvobozující.

Žijte svou pravdu, ale nenuťte ji ostatním.


Když mluvíte vlastní pravdu, ctěte sílu slova. Slovo má velkou moc a dokáže se zhmotnit. "To, na co myslím a mluvím o tom, to přitahuji a zhmotňuji."


Dodržujte své slovo. Pokud nedodržíte své slovo, rázem měníte pravdu na lež.


Nejodvážnějším praktikováním pravdy je stát se bláznem a snít o věcech, které mají zdánlivě jen malou šanci na úspěch. Cítit vnitřní klid a žít beze strachu. Opustit možné a vydat se za nemožným, kvůli svým snům...


"Od této chvíle říkej a žij svou pravdu."

Dana Jirsáková

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková

Přečtěte si jako první, co je nového

Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění? 

Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com