Nehledejte šťastný domov, naučte se ho tvořit!

12.12.2023

To, abychom měli domov, do kterého se rádi vracíme není záležitost komfortu, přepychu ani velikosti. Je to o místě, jeho energii a souladu s přírodou. Jsme součástí přírody a pokud tvoříme svůj domov v souladu s ní, vnímáme energii, jak na nás v daném místě působí. Nasloucháme svému tělu, jak se cítíme v dané místnosti, co nám vadí a kde se naopak cítíme lépe. Pak dokážeme sami tvořit ideální prostředí pro náš život. Ženy jsou většinou citlivější, už díky mateřskému principu dokáží poznat, kde je to pro jejich potomky nejlepší. Pokud však naslouchají své intuici.


Když vytvoříte prostředí, kde se cítíte spokojeně a v bezpečí s celou rodinou, lépe se vám pak udržují láskyplné vztahy v porozumění a zdravé komunikaci.

Ve svém domě ovlivňujete a zároveň tvoříte své vztahy, komunikaci, rodinu, štěstí, úspěch, uznání, bezpečí, hojnost, kariéru, peníze, děti, budoucnost, klid, moudrost a zdraví.


Stále se setkávám s tím, že si lidé postaví nákladný dům, ale o víkendu spěchají, aby odjeli jinam. Nikdy je však nenapadne zamyslet se nad tím, proč? Co je vlastně vyhání ven? Proč nemůžou vydržet ve svém domě?

Když například jen slepě následujete trendy moderní doby a vytvoříte si z domu prosklený palác, pak v něm energie proudí příliš rychle, utíká ven a vše bere s sebou jako rozbouřená řeka. V opačném extrému, kdy jste zavalení nahromaděnými věcmi, energie stagnuje a vám se nic nedaří, nemůžete se hnout z místa.

Vše se dá ovšem napravit s prostředky vycházejícími z učení Feng Shui, které jsou v souladu s přírodou.A kde to vše začíná?

Začíná to už výběrem místa. Každé místo nás ovlivňuje jiným způsobem, proto také záleží, co od něj očekáváme, co upřednostňujeme a jaký styl života vedeme. To se může i radikálně lišit jako člověk od člověka. A pokud ho nevybíráme vědomě, pak se může stát, že není v souladu s naším záměrem.


Vše má na nás vliv a spolu souvisí.


Součástí našeho mnohdy nevědomého výběru je místo v krajině, část města, sousední stavby, rozložitost, tvar a uspořádání pozemku. To vše ovlivňuje náš dům. Až poté přijde na řadu výběr tvaru, rozložení a natočení domu na pozemku.

Vše, co je kolem domu, na něj působí a ovlivňuje ho,
a proto ovlivňuje i toho, kdo v něm bydlí.

Proto je také důležité přizpůsobit zahradu, která může velice zlepšit situaci za hranicí pozemku nebo i některé chyby v domě, které se již nedají změnit, pokud jsme kupříkladu dům koupili již postavený.


Moje zkušenost však ukazuje že nic, co nám v životě přijde do cesty není náhoda ani chyba!

To platí i v prostoru, který si vybíráme. Vybrali jsme si ho právě takový, protože odráží energii, kterou vysíláme. To, jak se cítíme a co potřebujeme vyřešit. Proto vždy uplatňuji pravidlo, že takzvané "chyby" nám přicházejí proto, aby nás něco naučily. A prostor nám je krásně ukazuje. Pokud je napravíme v prostoru, ten nám následně přinese energii jiných příležitostí a pomůže vyřešit bloky v sobě i v našich dalších oblastech života.


Dobrý mistr Feng Shui v prostoru vidí a cítí vaše výzvy

a podle toho i pozná co prožíváte a ví, jakým způsobem vás podpořit.


"Pokud chceš postavit šťastný dům, musíš být šťastný již v tom stávajícím."


Toto je velmi pravdivé přísloví. Proto také když navrhuji nový dům, vždy navrhuji změny i ve stávajícím příbytku. Nevěřili byste, jaké pozitivní změny to může vyvolat.

Teprve potom přijde na řadu rozmístění místností dle jejich účelu a energie. Hlavní vstup do domu je jeden z nejdůležitějších míst v našem příbytku, a proto bychom ho neměli zanedbat. Nejblíže u vstupu jsou místnosti jangové. Jak již název naznačuje jsou to místnosti s aktivní energií a je to proto, že právě vchodem nám přichází nejvíce energie, a to jakou má kvalitu určuje právě vchod. Je asi již zřejmé, že jinové místnosti by měli být co nejdále od vchodu, a to z důvodu, že než se energie od vchodu dostane až tam, je již umírněná, klidnější, ale pořád nese svou kvalitu.Každé místnosti je třeba věnovat speciální pozornost dle účelu, kterému slouží. Protože nese svou specifickou energii. Kupříkladu ložnice má jinovou - klidnou energii, abychom si tam mohli odpočinout, regenerovat své tělo a klidně spát. Tomu by také mělo odpovídat nejen její zařízení, barvy, materiály, ale i čistý prostor bez nahromaděných věcí. Pokud to máme jinak, špatně se nám spí, jsme často nemocní, neklidní a nevyrovnaní. Když navíc nevíme, že ložnice ovlivňuje i naše partnerství, máme také problémy ve vztahu.


Naopak takový obývací pokoj patří mezi jangové místnosti, kde by měla energie proudit rychleji, aby nevázla komunikace, ale také aby se zde každý cítil bezpečně a pohodlně. Nic se nemá přehánět, a tak nesmí být energie příliš rychlá, abychom zde vydrželi a netáhlo nás to pryč. K tomu je třeba uzpůsobit danou místnost. Pro utvoření bezpečného prostředí pro komunikaci slouží takzvaný "rodinný kruh", který má ne náhodou jistá pravidla.

"Velké chrání malé a malé ovlivňuje velké."


Je důležité věnovat pozornost každému místu v domě, nic nepodceňovat. Ale jsou místa, která dokáží ovlivnit energii celého domu a na ty bychom rozhodně měli dát důraz. Proto se také těmto místům věnuji v samostatných článcích. Jak jsem již zmínila je hlavní vchod jeden z nich. Neméně důležitý je střed domu. Je nejen důležité, co zde umístíme při zařízení, ale největší chybou bývá již záměr architekta, zde umístit schodiště či krb. To jsou pak zásadní chyby, které již nelze změnit, ale jen opravnými prostředky zmírnit. Střed domu je jako náš vlastní střed, a proto je tak důležitý. Když budeme mít zablokovanou svou 3. čakru ovlivní to naše nálady, konání i zdraví.


Mnohdy si lidé vůbec neuvědomují, jaký vliv na ně mají věci, kterými se obklopují. Tak třeba obrazy vyzařují také energii, ale i určitou symboliku. Tak jako u všech ostatních věcí je to vždy o tom, jak se v blízkosti této věci cítíme. Například obraz osamělé ženy na břehu rozbouřeného moře může na první pohled působit i zasněně nebo romanticky. Když se však zamyslíte nad jeho symbolikou, a navíc visí ve vaší ložnici nebo v sektoru partnerství, pak musíte uznat, že rozbouřené partnerství, ve kterém se cítíte osamělá asi nebyl vaším snem.


Naciťte si své obrazy, které vám visí na stěnách. Daná věc nebo obraz může mít i další rozměr. Pokaždé když se na ni podíváte připomene vám osobu, zkušenost nebo situaci. Tato připomínka však nemusí být vždy pozitivní. Zbavte se takovýchto věcí! Mohou vám nevědomky způsobovat problémy. Více o tom píši v článku "Jak si vybírat obrazy".


Když kupujete dům, zjistěte si historii. Pokud se historií nesou negativní zkušenosti majitelů, může to pak ovlivnit i váš život. V každém případě vždy před nastěhováním dům důkladně energeticky vyčistěte. Znám několik případů, kdy se sami prodávající chtěli domu zbavit a nikdo z rodiny tam z nejmenovaného důvodu nechtěl bydlet. V takovýchto případech ani nemusím vypracovávat "Rozhodnutí o koupi", stačí si prostor nacítit a položit majiteli pár jednoduchých otázek.


Pokud stavíte nový dům zapomeňte na všechny trendy. Naciťte si návrhy svého architekta. To vy tam budete bydlet. Hledejte v sobě samých, jak se cítíte. Představujte si, jak byste chtěli, aby váš dům vypadal. S touto představou si nějakou dobu pohrávejte, zkoušejte dělat změny a sledujte, jak to na vás působí. Vnímejte a pak tvořte. Feng Shui Vám může pomoci se orientovat a odpovědět na otázky. Když si nejste jisti nebo když se necítíte příjemně a nevíte proč. Je velkým pomocníkem i v již hotových domech.


Často se setkávám s lidmi, kteří si postaví nový dům a po nějakém čase zjistí, že se tam necítí dobře a neví proč. Přicházejí pak na to, že podcenili přípravu. Když totiž stavíme dům, který nás většinou zadluží na mnoho let, pak je třeba se zamyslet nad tím, že se nám vyplatí investovat o pár korun víc do projektu a vyhnout se tak chybám, které jsou posléze nevratné. Bohužel klientů, kteří myslí dopředu a nechají si vypracovat projekt před stavbou nebo přestavbou je zhruba 10 %. Ten zbytek jsou lidé, kteří to řeší, až když začnou mít problémy.


Také už to, s jakou energií tvoříte, takový je pak výsledek. Pokud jste ve stálém stresu, a ještě máte smůlu na architekta či stavební firmu, může se ledacos přehlédnout. Spoustu skutečnostem pak lidé také nepřikládají váhu a netuší, že je to může ovlivnit. Když však tvoříte svůj budoucí domov s radostí, hravostí a láskou, pak i výsledek stojí za to a vynaložená energie se vám mnohonásobně vrátí. Nemusíte spěchat vše udělat hned, tvořte intuitivně a dejte si čas.


Mnohdy stačí jen málo, aby se energie v domě rozproudila a přinesla vám nové příležitosti.

Šťastný domov si tvoříte sami svou vlastní energií.


Není to jen o tom, jak uspořádat nábytek a vymalovat, ale jak vnímat energii kolem sebe, komunikovat s vlastním tělem, přírodou a být s ní v souladu.

To, jak vnímat energii ve svém příbytku a na co se zaměřit, vás ráda naučím na svých přednáškách a kurzech. Pokud však preferujete hotový plán na míru, můžete si objednat mé služby.


Dana Jirsáková

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková


Přečtěte si jako první, co je nového

Líbil se vám tento článek? Chcete si přečíst včas nový zajímavý článek k aktuálnímu dění? 

Zaregistrujte se a upozornění vám přijde hned při zveřejnění a dříve než na FB.

Nejnovější články na blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com