Orgánové hodiny

27.09.2020

V minulém článku "Strava dle tradiční čínské medicíny" jsem popisovala, jaký mají na nás vliv různé potraviny v různém období roku a jak je nejlépe používat pro naše zdraví. Ovšem k tomu také patří se zamyslet, jak a kdy pracují naše orgány, abychom je nezatěžovaly právě v době jejich odpočinku. Pokud se v noci budíte ve stejnou dobu, měli byste se zaměřit na orgán, kterému tato hodina patří, popřípadě ho prozkoumat i emocionálně a psychosomaticky.

Vitální energie čchi má za úkol vyživovat všechny části těla a proto mezi nimi harmonicky neustále dokola protéká. Za 1 den urazí cestu všemi drahami - meridiány a zároveň i orgány s dotyčnými meridiány svázanými. Celý cyklus se stále opakuje po celý život.


03:00 - 05:00 JINOVÝ KOV

Čchi začíná svůj oběh v dráze plic, proto se v tomto čase obyčejně budí kuřáci, astmatici, lidé nemocní na průdušky, lidé se zápaly dýchacích cest. V této době člověk pociťuje i největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovský význam.


05:00 - 07:00 JANGOVÝ KOV

Vrchol činnosti tlustého střeva. Nejvhodnější doba pro vyprazdňování organismu, abychom žili co nejvíce v harmonii s koloběhem naší vitální energie. Je potřeba vyhýbat se stresu a psychické zátěži a zvýšit příjem tekutin a čaje.


07:00 - 09:00 JANGOVÁ ZEMĚ

Do činnosti se dostává žaludek. Je velmi důležité konzumovat v této době vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, studená sprcha či koupel proto nejsou vhodné. Ideální čas na snídani.


09:00 - 11:00 JINOVÁ ZEMĚ

Vrcholí práce pankreatu (slinivky břišní) a sleziny, nedoporučuje se konzumace alkoholu. Vhodné je ovoce, med (ojedinělá doba, kdy je tělo připraveno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, je to čas vrcholu duševních schopností.


11:00 - 13:00 JINOVÝ OHEŇ

Doba aktivní činnosti srdce, není vhodné zatěžovat ho velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek. Je to zároveň doba, kdy bývá z celého dne nejvíce teplo a proto by si nemocní s vysokým tlakem či poruchou srdce měli dávat pozor na vystavování se přímému horku a slunci právě v této době.


13:00 - 15:00 JANGOVÝ OHEŇ

V této době obíhá nejvíce čchi v dráze a orgánu tenkého střeva, postupně se zvyšuje fyzická aktivita. Jelikož se tenké střevo též výrazně účastní na vstřebávání potravy, je to další vhodný čas na jídlo, nejlépe oběd.

Snižuje se citlivost zubů, vhodné chodit k zubaři.


15:00 - 17:00 JANGOVÁ VODA

Nejvíc pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávící systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhý výkonnostní vrchol.


17:00 - 19:00 JINOVÁ VODA

V činnosti jsou ledviny. Je potřebné vyloučit škodlivé látky - tuky, cukry, sůl, chemikálie, kávu, alkohol, chlad, stres. Proto je vhodné v tuto dobu zařadit čistící kůru. Pijte vodu s čistým esenciálním olejem z máty peprné od YL, ta pročišťuje krev a pomáhá odvádět z těla škodlivé látky.


19:00 - 21:00 JINOVÝ OHEŇ

Do činnosti se dostává obal srdce - krev (perikard). Tato dráha a orgán souvisí hlavně s psychikou. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný na odpočinek nebo poslech hudby a divadelních her, ale i nejúčinnější na působení antibiotik, nebo na aplikaci krémů na bolestivá místa.


21:00 - 23:00 JANGOVÝ OHEŇ

Doba činnosti trojitého ohřívače. Probíhá příprava těla na spánek, proto je nevhodné kouřit, jíst nebo jakkoli aktivovat organismus.

Je to doba ideální hlavně na ošetřování bolestí v jejím průběhu, a to zvláště revmatického původu (týká se to především bolestivých stavů ramene, paže, předloktí a drobných kloubů ruky), dále ale též ušních, zubních a očních potíží, což logicky plyne z toho, kudy dráha probíhá. Jinak vzhledem k tomu, že modernější pojetí akupunktury (např. elektroakupunktura dle Dr. Volla, EAV, přisuzuje "trojitému zářiči" hlavně funkce žláz s vnitřní sekrecí, platí pravidlo, že v tuto dobu by člověk už rozhodně neměl jíst, aby příslušné žlázy měly možnost potravu zkonzumovanou ve dne náležitě zpracovat a věnovat se tvorbě hormonů a nikoli být zatěžovány rozkládáním potravy čerstvě snědené. Zde je i vysvětlení důvodu, proč jídlo zkonzumované "na noc" jde nejvíc "na kila".


23:00 - 01:00 JANGOVÉ DŘEVO

Začíná pracovat žlučník. Ti, kteří mají těžkosti s tímto orgánem, se v tomto čase obyčejně budí, nebo nemohou spát.


01:00 - 03:00 JINOVÉ DŘEVO

Začínají pracovat játra. Jelikož játra souvisí velmi úzce s emocemi člověka, je to i doba, při níž se často budí lidé trpící depresemi, rozháranými emocemi či stressem.

V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), je potřebné být opatrný při činnosti vyžadující zvýšenou opatrnost či bdělost. Nedoporučuje se konzumace těžkých a mastných jídel nebo pití alkoholu.


Doporučení:

  • dříve a pomalu vstávejte, udělejte si pohodovou snídani s bylinkovým čajem
  • studenou sprchu po ránu raději vynechte, je to šok pro tělo!
  • teplou ranní sprchou spláchnete všechny toxiny, které vaše tělo uvolňovalo celou noc a které ulpěly v pórech vaší kůže
  • jezte ovoce nebo zeleninu
  • dopoledne zapojte mozek a odpoledne se věnujte fyzické práci
  • lékaře navštivte nejlépe až odpoledne, tolik to nebolí
  • po 19:00 hodině jsme velmi vnímaví a léky působí rychleji
  • pokud upřednostňujete večerní koupel ve vaně, pak maximálně 20 minut, ne příliš horkou vodu s uvolňující esencí a pohodovou atmosférou, třeba i zapálenou svíčkou
  • sprchování je však účinnější a zdravější, spláchnete tak lépe veškerou negativní energii, kterou jste za celý den nasbírali.

Dana Jirsáková


zdroje: tcm-cs.com, celostnimedicina.cz

Nejnovější články na blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Vstoupili jsme do prosincové sváteční a mystické energie. Domovy jsou vyzdobené s láskou prvního Adventu a v neděli se chystáme zapálit již druhou svíci.

Transformace stále probíhá, další energetické vlny přicházejí, naše těla se mění a naše Vědomí narůstá.

Již celý měsíc říjen je prostoupen magickou atmosférou. V tento čas se otevírá brána mezi světy smrti a znovuzrození. Nastává rovnost mezi koncem a počátkem a my můžeme víc než kdy jindy vědomě komunikovat s tímto světem. Je to čas, kdy uctíváme naše předky zapálením svíce a vzpomínkou, ale můžeme udělat mnohem více.

Již celý měsíc říjen je prostoupen magickou atmosférou. V tento čas se otevírá brána mezi světy smrti a znovuzrození. Nastává rovnost mezi koncem a počátkem a my můžeme víc než kdy jindy vědomě komunikovat s tímto světem. Tento čas vyvrcholí magickou nocí Samhainu od západu slunce 31. října do rozbřesku 1. listopadu.

Energie těchto dní je velice náročná. Cítím toto zesílení už od podzimní rovnodennosti. Přichází to ve vlnách, přes úplněk se energie znovu zesílily a budou pokračovat celý říjen, až do Samhainu. Procházíme velkým energetickým Světelným proudem. Můžete se cítit zmateně, nesoustředěně jakoby v mlžném oparu, bez energie a emocionálně přecitlivělí až...

Podzim

19.09.2022

S podzimem přichází nejen období balancování, pouštění a odkládání věcí, situací, předsudků a zvyků...

Harmonický domov - Dana Jirsáková - www.harmonicky-domov.com