IMBOLC

29.01.2024


Hromnice jsou původní keltský svátek IMBOLC. Je to svátek Světla, ohně, návrat boha Slunce, očisty, nových začátků a končící zimy. Imbolc začíná poslední lednový večer a končí 2. února. V tyto dny k nám přichází keltská bohyně Brigid patronka druidů, aby pomohla tmě ke Světlu...

Na Hromnice o hodinu více, tak znamená více světla.

Je to čas pustit staré a přivítat nové, čas nových začátků a znovuzrození. Je to festival ohně, který představuje plodnost a zrod nového života. Je to ideální čas vyčistit naše životy i mysl a umožnit našemu vnějšímu a vnitřnímu prostoru přivítat nové začátky. Je to oslava navracejícího se Světla a blížící se konec zimy.


Původní slovo Imbolc znamená "v břiše". Symbolizuje plodnost, růst a hojnost a během této doby je vše v očekávání. Je to příslib obnovy, skrytého potenciálu a probuzení dalšího cyklu. Kolem nás se celá příroda začíná probouzet a vzniká nová životní síla. Imbolc je čas kdy můžeme přivítat nový růst a návrat Světla.

Imbolc je svátkem mezi Zimním slunovratem a Jarní rovnodenností. Světlo bílých svící, takzvaných Hromniček symbolizuje vracející se Světlo Slunce. 

Bílé svíce se v tuto dobu zapalují pro očistu a nové začátky. Zapaluje se lichý počet svíček 3-7-9. Svíčky se dávají do oken a temných koutů. V oknech mají chránit před bouřkami a vichřicemi i po celý rok. Svíce se nejdříve posvětí pramenitou vodou z lesní studánky. Vodě pak poděkujte, darujte kamínek křišťálu a vyčistěte studánku nebo jí zazpívejte.


bohyně Brigid
bohyně Brigid


Z důvodu symboliky nových začátků se před zapálením svící nejdříve sklízí zbytky vánoční výzdoby a provádí se očista domova, těla a mysli.

Očistu těla a mysli provádíme, pomocí bylinkové koupele, půstu, meditace a ponořením se do hloubi svého nitra, odevzdáním starého a odpuštěním sobě i ostatním. Poté se očistíme i energeticky pomocí šalvěje, kadidla nebo i selenitu, křišťálu či jiného čistícího minerálu. Můžete také použít vlastnoručně namíchanou esenci do koupele, vytvořit si z ní peelingovou sůl nebo jí namazat na tělo. 

Jak jsem popisovala v kurzu "12 Posvátných zastavení".

Odevzdáním starého, uvolníme místo pro nové.
Nezapomínáme ani na energetickou očistu domova, kdy po jeho fyzickém úklidu, provedeme rituálem vykuřování, jak jsem již psala v článku "Očista prostoru". Tento rituál můžeme symbolicky provést v bílých šatech. Projděte každou místnost a uvědomte si k čemu slouží, co byste chtěli, aby vám přinášela a požádejte o to. 

Například v obývacím pokoji: "Ať se v této místnosti všichni cítí v bezpečí, vzájemné vztahy zde probíhají s porozuměním, láskou, radostí a tolerancí..." 

Nezapomeňte na půdu, garáž a sklep nebo pracovní prostory.

Čistý prostor přináší čistou mysl!


Na zahradě i na loukách či polích rozmístíme obětiny přírodním duchům formou jídla - ořechy, jablka, byliny, minerály... (žádné zbytky jídla). Můžeme i věštit z vodní hladiny nebo minerálních kamenů... Nosíme na krku křišťál jako bohyně Brigid pro vnitřní a energetickou očistu.

Uctíváme jarní květiny jako sněženky, bledule, podběl... Bílý vřes nosíme u sebe, přináší nám štěstí a ochranu před temnými silami. Podběl je posvátná rostlina bohyně Brigid.

Vyrobte si Brigidin kříž na svůj oltář nebo ke krbu, který je symbolem ohně ve vašem domě a jeho srdcem. Tento kříž se tradičně vyrábí ze slámy nebo rákosu, stejně jako panenka Brigid, pro uvítání Světla a hojnosti.

Pokud máte doma krb, řádně ho vyčistěte, požádejte bohyni Brigid o požehnání a obřadně zapalte. Přidejte dary ohni jako tabák, sušené byliny, své vlasy, trochu namíchané esence nebo kousek kadidla či santalu...

Ozdobte svůj oltář jarními květy, labutími pírky, vyrobeným křížem nebo panenkou. Přidejte bílé svíce a misku s vodou. Bílá barva je symbolem čistoty a sněhu, červená je barvou ohně a slunce. Použijte i minerály jako sluneční kámen, selenit nebo citrín. Můžete použít i rubín nebo granát, který rezonuje s elementem ohně. Měsíční kámen je kamenem nových začátků a náleží ženské energii a intuici.

Namíchejte si směs esencí pro zvýšení energie, radosti a hojnosti. Použijte některé z těchto esencí dle vlastní intuice: kadidlo, myrha, bazalka, zázvor, skořice, andělika, fialka, vanilka, pačule, pomeranč, smrk nebo směs Abundance, Energy či Joy od Young Living.

Bohyně Brigit je také bohyně poezie, proto ji příjemně uctíte, pokud budete tyto dny věnovat čtení nebo tvorbou poezie v rodinném kruhu či zpěvu.

Brigid je také léčitelkou vodních toků, obdarovává prameny svou léčivou mocí. Je bohyní plodnosti a pomáhá ženám v těhotenství a porodech.

Jděte do přírody a pozorujte jemné změny a přicházející energii jara. Zasejte bylinky, které vám na jaře začnou kvést.


Bílá svíce je symbolem Světla, slunce, radosti, lásky, pozitivní energie a harmonického prostoupení Ducha hmotou. Za pomoci plamene svíčky zkoncentrujte svou mysl, propojte se se svou Duší, celým Vesmírem a jeho Světlem. Nechte se prostoupit touto energií, dovolte prohlédnout závoj budoucnosti a vneste do svého života nová přání, inspiraci a hojnost.

Užijte si krásný Imbolc!

S láskou Dana Avaliane

Článek je možno libovolně šířit, avšak v nezměněné podobě, s uvedením autora a s aktivním odkazem na webové stránky www.harmonicky-domov.com. Děkuji. Dana Jirsáková


Přečtěte si jako první, co je nového

Dárkový poukaz

Obdarujte své blízké nebo si sami udělejte radost! 

Dárek, který přináší harmonii mysli, těla i prostoru...

Na služby, konzultace, sezení, rozbory Feng Shui, kurzy, webináře, E-BOOKy...

*Po dohodě lze vytvořit i kombinovaný balíček služeb nebo vystavit poukaz na určitou částku, pro obdarovaného dle vlastního výběru.

Harmonický domov & Harmonie Duše * Dana Jirsáková * www.harmonicky-domov.com